Renginiai

Alizavos skaitytojų klubo užsiėmimai

2025 04 23

Aptarta Serena Burdick knyga „Bevardės mergaitės“

Balandžio 23 dieną Knygų skaitymo klubo „Skaitymas jungia sielas“ narės susirinko į biblioteką aptarti amerikiečių rašytojos Serenos Burdick romano „Bevardės mergaitės“. Knyga visoms paliko stiprų emocinį įspūdį – skaitytojos prisipažino, kad ne viena neatsilaikė ašaroms, sukrėsta giliai jaudinančios istorijos.

Diskusijos metu klubo narės burtų keliu išsirinko po vieną veikėją ir stengėsi jį išsamiai analizuoti. Atskirai buvo aptartos šios moterys: Žana, Efė, Meiblė, Luela, Edna, Inesa (Emorio meilužė) bei Marsela (čigonė).

Artimiausia ir labiausiai įsiminusi veikėja daugeliui buvo Efė – trapi, serganti mergaitė, tačiau nepaprastai stipri savo dvasia ir ryžtingumu siekiant tikslo – surasti dingusią seserį Luelą. Skaitytojos Efės sprendimą – savanoriškai patekti į pataisos namus - įvertino kaip vaikišką naivumą – juk ji tebuvo vaikas.

Luela, anot skaitytojos Aldonos, – maištinga paauglė, pavargusi nuo griežtų baleto pamokų, šeimos rutinos ir tėvo neištikimybės. Pajutusi čigoniškos laisvės skonį, ji pabėgo pas čigonus, tačiau vis tiek ilgėjosi savo sesers ir ją mylėjo.

Meiblė – ypatinga romano veikėja. Jos gyvenimo istorija – itin skaudi, tačiau patirti vargai ją užgrūdino. Pasinaudodama naivia Efe kaip pabėgimo partnere, ji siekė savų tikslų, bet tuo pačiu padėjo Efei išsilaisvinti. Ji vaizduojama kaip stipri asmenybė, turinti didelės įtakos siužetui.

Inesa – Emorio meilužė – išsilavinusi, graži ir laisva moteris, kovojanti už moterų teises ir savo laikmečio moterų galimybes. Ji išsiskiria savo laikysena ir drąsa.

Marsela – išdidi, protinga čigonė, kuri vertina laisvę ir leidžia ją patirti savo vaikams. Ji visiška priešingybė Žanai – mergaičių motinai, kuri kenčia, bet vengia pripažinti savo šeimos griūtį. Žana myli savo vyrą, nors šis ją išduoda, ir pasirenka tylą, net paslėpdama Efės laišką seseriai, manydama, kad taip apsaugos vaikus – tačiau tas sprendimas atsisuka prieš ją pačią.

Emoris ir jo motina trokšta tik vieno – kad apie šeimos nesėkmes nesužinotų pašaliniai.

Skaitytojos aptarė, kuri scena kiekvienai paliko didžiausią įspūdį. Vienus veikėjų sprendimus jos pateisino, kitus – griežtai pasmerkė. Visos sutarė, kad ši knyga – jautri, įtraukianti, kupina stiprių emocijų ir svarbių temų.

„Bevardės mergaitės“ parašyta paprastai, be perdėm literatūriškų frazių, tačiau pasakojimo įtaigumas ir autentiškumas nepalieka abejingų. Autorė puikiai geba įtraukti skaitytojas į veikėjų pasaulį, išgyvenimus ir kančias. Žinant, kad tokie pataisos namai kadaise iš tiesų egzistavo, tampa baugu net įsivaizduoti, ką teko patirti toms mergaitėms.

Romanas jautriai paliečia seserystės, draugystės, meilės ir šeimos dramų temas. Atsiskleidžiamas mergaičių išnaudojimas, jų gyvenimas vergiškomis darbo sąlygomis .

Alizavos skaitytojų klubo verdiktas – „Bevardė mergaitės“ tai stipri, jaudinanti istorija apie tvirtas moteris, kurią verta rekomenduoti visiems, pasiilgusiems tikrų emocijų ir įkvepiančių herojų.

Velykų dvasia apie knygas

Alizavos skaitytojų klubo narės aptarusios knygą, nusikėlė prisiminimais į savo vaikystę. Pasakojo v iena kitai kaip kiekvienos mama ruošdavosi Velykų šventėms, kokiais būdais margindavo kiaušinius. Apie mėgstamas tradicijas eiti pas kaimynus, giminaičius kiaušiniauti, daužyti margučių, žaisti. Netgi velykines sukneles apkalbėjo, Apie senuosius papročius švęsti Velykas kelias dienas. Apie Velykų valgius, mišraines, šaltienas.

Bibliotekininkė pademonstravo kiekvienos šalies unikalias tradicijas, kurios puikiai atspindi kultūros ir paveldo įvairovę. Parodė įdomiausių šv. Velykų tradicijų iš įvairių šalių. Pavyzdžiui, Švedijoje per Velykas vaikų kostiumai dažnai įkūnija „Velykų raganas“. Vaikai, apsirengę raganiškais drabužiais, vaikšto po kaimus ir miesto gatves, prašydami saldainių arba piešdami piešinius, kad gautų šokoladą ir kitus saldumynus. O Norvegijoje Velykos vadinamos Påske ir tai yra laikas kriminalams. Šioje šalyje per Velykas gilinamasi į detektyvines istorijas.

Paskui aklo pasimatymo su knyga būdu išsirinko po populiaraus Brazilijos rašytojo Paulo Coelho knygą, kurias skaitys ir viena kitai pristatys susirinkusios gegužės mėnesio pabaigoje.

 
Bibliotekininkė Danutė Miknevičienė
Nuotr. D. Miknevičienės

Paskutinį kartą redaguota: 2025-04-23