Renginiai

Vaikų Metų knygos rinkimai Alizavoje

2024 04 22

Alizavos biblioteka gavo 3 akcijos „Metų knygos rinkimai“ vaikų kategorijos knygas. Po Velykų atostogų vyko knygų pristatymai.

Balandžio 8 dieną kiekvieną pamoką į biblioteką skubėjo pradinių klasių mokiniai. Į svečius juos kvietė akcijos „Metų knygos rinkimai“ knyga – Nijolės Laurinkienės ir Anetės Bajare-Babučka „Saulė dangaus karalienė“.  Milžiniška žvaigždė, ugnies kamuolys, dangaus valdovė, motinėlė, labai graži moteris su auksine karūna – tai vis mūsų Saulė. Toli aukštybėse dunkso jos deimantiniai rūmai, o prie vartų trypia ugniniai arkliai. Tokią Saulę įsivaizdavo mūsų protėviai. Mitologijos ir tautosakos tyrinėtoja Nijolė Laurinkienė savo knygoje vaikams suprantama kalba papasakojo, kas yra Saulė, kaip ji atrodo, kokie jos namai, šeima, ką ji veikia dieną, naktį, žiemą, vasarą.

Susipažinę su knyga, vaikai aiškinosi, kaip Saulė susijusi su Velykomis. Sužinojo, kad margučių raštai – irgi nuo pagoniškų laikų likę Saulės garbinimo ženklai. Padiskutavę apie margučių spalvų simbolius, vaikai minė mįsles apie Saulę. Paskui  žaidė smagius velykinius žaidimus. Šoko ratelius, suko išsitrauktus iš keselio margučius, lenktyniavo nešdami juos šaukštuose ir, žinoma, azartiškai rideno.

Balandžio 9 dieną pažintį su Velykų papročiais ir mitologine knyga „Saulė dangaus karalienė“ tęsė 5-9 klasių mokiniai. Šių klasių mokiniai ne tik žinojo mįslių bei patarlių apie Saulę, bet ir šalis, kurios Saulę pasirinko valstybės emblema. Tekančios saulės šalies – Japonijos - baltoje vėliavoje pavaizduotas raudonas saulės kamuolys, o Urugvajaus vėliavoje – saulė su veidu.

Balandžio 11 dieną Alizavos pagrindinės mokyklos 4 klasės mokiniai susipažino su Inos Ogenskienės knyga „Koncertas turėklui“. Ši knyga dalyvauja akcijoje „Metų knygos rinkimai“ vaikiškų knygų kategorijoje.

Perskaitę istoriją „Šukos“, mokiniai diskutavo apie tai, kokios tautybės buvo juodaplaukė ir mėlynakė Sara, kodėl mama turėjo nukirpti mergaitei gražiuosius plaukus, kodėl reikėjo pakeisti jai vardą, kaip ir kodėl pasikeitė Severinos (Saros) gyvenimas naujuose namuose. Mokiniai susidomėjo  šia graudžia istorija. Stebėjosi, kaip autorei pavyko per paprastą buitinį daiktą – šukas - papasakoti labai jautrią žydų slėpimo karo metais istoriją.

Ketvirtokai dar suspėjo perskaityti ir istoriją apie baltą pliušinį katiną, apie jo ir vaikio draugystę, prisirišimą vienas prie kito. Istorijoje „Katinas“ – žaislinis katinas pavaizduotas, kaip brangių gimtų namų simbolis.

Iš viso šioje knygoje – devynios jaukios, atgaivintų kasdieniniame gyvenime naudojamų daiktų, istorijos.

Antros klasės mokiniai klausėsi aktorės Gabijos Jaraminaitės skaitomos istorijos „Violončelė“- apie muzikinį pianino, smuiko, violončelės ir fleitos kvartetą. Kiekvienas instrumentas ir juo grojantis muzikantas – savitas, turintis tik savo istoriją bei išskirtines savybes, o jų darni bendrija leidžia suskambėti gražiai harmonijai. Viskas pasikeičia, kai vieną dieną violončele nešinas ateina jaunas muzikantas – buvusio anūkas, perėmęs instrumentą, sodelio rožes, meilę joms ir netgi plikytų pyragėlių pomėgį.

Bibliotekininkė papasakojo apie istoriją „Šukos“, kurioje autorė labai gražiai ir jautriai pasakoja apie Holokaustą. Šią istoriją skaitai lyg asmeninį pasakojimą, įprasmintą močiutės saugomose kaulinėse šukose. Istorinė relikvija saugo tai, ką atminti verta ir būtina.

„Šukų“ ir visos kitos istorijos tarsi kviečia apsižvalgyti, pastebėti ir pabandyti prakalbinti tyliai šalia gyvenančius daiktus.

Visi liko sužavėti nepaprasta autorės fantazija.

Balandžio 16 dieną su akcijos „Metų knygos rinkimai“ knyga „Prieš srovę. Sabiha - žuvų draugė“ susipažino 2 ir 4 klasių mokiniai. Ši knyga – apie Albanijos mokslininkę ichtiologę Sabihą Kasimati. Vaikai pirmiausia žemėlapyje surado Albanijos šalį. Vakarinius ir pietvakarinius šios šalies krantus skalauja Adrijos ir Jonijos jūros. Štai kodėl Albanijai svarbios žuvys!

Bibliotekininkė papasakojo vaikams šios knygos atsiradimo istoriją, kaip autoriai: vertėja Vytenė Muschick, dailininkė Lina Itagaki, rašytojas Marius Marcinkevičius ilgai suko galvas norėdami istorinę autobiografinę informaciją patraukliai papasakoti šiandieniniams vaikams.

Mokiniams patiko, kad istoriją apie Sabihą pasakoja žuvys. Patiko, kaip dailininkė šaržuotai pavaizdavo diktatorių. Visi atidžiai klausėsi aktorės Joanos Čižauskaitės skaitomos knygos ištraukos.

Bibliotekininkė parodė vaikams užkimštą butelį, kurio viduje buvo į ritinėlį susuktas laiškas. Laiško autorius dėkojo vaikams, kad domisi žuvimis, užrašė gražių patarlių apie žuvis, prašė įminti mįsles: ar žuvys geria, kiek žuvys turi vaikų? Ir dar paprašė įsivaizduoti bei nupiešti jūrų šukutes, jūrų leliją, jūrų agurką, jūrų kopūstą, jūrų antytę.

Kiek buvo juoko, kai piešiniai buvo palyginti su originalais! Visi kalbėjo, kad žuvų pasaulis labai įdomu ir didžiulė pagarba moteriai, kuri jį tyrinėjo.

Balandžio 22 dieną prie Alizavos bibliotekos kompiuterių rinkosi vaikai ir balsavo už labiausiai patikusią knygą. Daugiausiai balsų pelnė Vytenės Muschick, Mariaus Marcinkevičiaus ir iliustruotojos Linos Itagaki knyga „Prieš srovę. Sabiha – žuvų draugė“ (leidykla „ Aukso žuvys“).

 

Bibliotekininkė Danutė Miknevičienė

Nuotraukos D. Miknevičienės

 


Paskutinį kartą redaguota: 2024-04-25