Naujienos

Palėvenės dominikonų vienuolyno svirne nauja veikla – edukacinė programa „Scriptorium dominicanum“

2022 06 13

Bendradarbiaujant Kupiškio viešajai bibliotekai, Kupiškio turizmo centrui ir „Palėvenio“ kaimo bendruomenei bei parėmus Lietuvos kultūros tarybai ir Kupiškio rajono savivaldybei, pavyko įrengti skriptoriumo t. y. patalpos, skirtos rašymui, erdvę Palėvenės dominikonų vienuolyno svirne. Kodėl dominikonų vienuolyno pastatuose? Daugelis iš mūsų prisimena, kad iki knygų spausdinimo pradžios 16 a. knygos buvo rašomos ir perrašomos ranka vienuolynuose – tai buvo sunkus ir daug kantrybės, įgūdžių reikalaujantis darbas ir pirmosios bibliotekos taip pat buvo vienuolynuose. Ne išimtis ir mūsų, 1676 metais, įkurtas Palėvenės vienuolynas (nors vargu ar čia buvo perrašomos knygos – tuo metu jau buvo paplitusi spausdinta knyga) tačiau pirmoji biblioteka ir mokykla mūsų rajone, be abejo, buvo šiame vienuolyne. Garsusis kraštietis architektas Laurynas Stuoka-Gucevičius taip pat savo kelią į mokslą pradėjo šio vienuolyno mokykloje. Taigi – kaip tik vienuolyno mokykloms ir bibliotekoms bei senajai rašto tradicijai rašyti žąsies plunksna ir skiriama ši edukacinė programa.
Kas laukia skriptoriumo lankytojų? Visų pirma, istorinė vienuolyno aplinka – atnaujintas vienuolyno svirnas yra viso vienuolyno ūkinė dalis – kol nėra visiškai atnaujinti pagrindiniai vienuolyno pastatai tenka naudotis šia ūkine patalpa, tačiau ji autentiška ir puikiai iliustruoja vienuolyno aplinką. Apie skriptoriumus dominikonų vienuolynuose ir patį dominikonų ordiną, medžiagą paruošė Bažnytinio paveldo muziejus – matysime iliustruotas vaizdo projekcijas ir išsamų pasakojimą, na, o po to jau ir rašymas žąsies plunksna. Šis rašymo įrankis tarnavo rašto žmonėms kelis šimtmečius ir net devynioliktame amžiuje dar buvo ja rašoma – yra išlikę pakankamai daug dokumentų, kurie tai įrodo. Rašysime lotyniškai – ši tarptautinė kalba vienuolynuose buvo paplitusi, o ir mums gera proga nors kiek su ja susipažinti. Labai gali būti, kad rašančius edukacijos dalyvius aplankys ir dominikonų „vienuolis“ – jį atpažinsite iš baltai juodo abito ir jei pavyks, galėsite su juo nusifotografuoti.
Be abejo, ir kitos Palėvenės vienuolyno edukacijos lankytojams bus pasiūlytos – bet jomis jau pasirūpins kaimo bendruomenė „Palėvenys“ ir Kupiškio verslo ir turizmo centras.
 
Kupiškio viešosios bibliotekos informacija
 

Paskutinį kartą redaguota: 2022-11-07