Nauja knyga vaikams

Sakmė apie strazdą ir gyvatę

2022 03 02

„Bado žaidynių“ trilogija tapo pasauline sensacija. Milijonai kopijų, kino filmas, suvenyrai, žaidimai, minios gerbėjų. Autorė Suzanne Collins sugrįžta su trilogijos priešistore „Sakmė apie strazdą ir gyvatę“!

„Bado žaidynėse“ susipažinome su Ketne Everdin. Jos laikais Koriolanas Snou buvo tironiškas Panemo prezidentas – žiaurus žmogus, kuris bado žaidynes naudoja kaip priemonę įbauginti potencialiems sukilėliams. Tačiau kažkada seniai jis tebuvo kilmingas paauglys Kapitolijuje, užaugęs bauginančio maišto, kuris pagimdė bado žaidynes, šešėlyje.

„Sakmė apie strazdą ir gyvatę“ – žvilgsnis į ankstyvas Panemo distopinės tironijos dienas ir į tai, kas lėmė, kad Snou tapo tokiu žiauriu vadovu.

Koriolanas Snou turi kilmingo kraujo, tačiau gimė skurde ir yra vienintelė močiutės bei pusbrolio viltis į orų gyvenimą. Jis siekia karjeros aukštesniuose visuomenės sluoksniuose ir neišduoda, kad jo šeima išgyvena tik virtų kopūstų dėka. Tiesą sakant, vaikinas visada manė, kad yra geresnis už kitus.

Vienintelė Snou viltis susilaukti sėkmės yra dešimtosios bado žaidynės ir galimybė tapti geriausiojo paaukotojo konsultantu bei taip išgarsėti. Tačiau jam skiriama paaukotoji iš beviltiškos 12-osios apygardos – keista mergaitė su nuostabiu balsu. Nors Snou iš pradžių galvoja, kad ji pamišusi, visgi atsiranda viltis, jog paaukotosios charizma gali padėti laimėti bado žaidynes.

Dienos iki dešimtųjų žaidynių yra nemalonios tiek paaukotiesiems, tiek konsultantams, tačiau Snow pasiryžęs išgelbėti mergaitę nuo mirties arenoje. Netikėtai prabunda ir romantiški jausmai. Desperacija dėl sėkmės pastums abu jaunuolius į kraštutinumus, kurie negrįžtamai pakeis šalies istoriją.

„Bado žaidynėse“ Suzanne Collins 12-tąją apygardą pavaizdavo kaip skausmingai nuskurdintą vietą, kurioje vyrauja nepriteklius ir badas. Knygoje „Sakmė apie strazdą ir gyvatę“ vaizduojamas kitoks skurdas – Kapitolijuje. Tai prabangi vieta, kupina turtų ir vakarėlių, tačiau visuomenė supuvusi iš vidaus, nuolat jaučiamas tikro nuosmukio jausmas. Toks Kapitolijus – Koriolano Snou pasaulis.

„Sakmė apie strazdą ir gyvatę“ – įtempta knyga, kurioje veikėjai vėl susidurs su moralinėmis dilemomis ir kovos už savo gyvybes.

Suzanne Collins (g. 1962) – amerikiečių rašytoja. Pirmieji autorės kūriniai buvo skirti vaikų televizijos laidoms. Tarptautinės sėkmės rašytoja sulaukė išleidusi trilogiją „Bado žaidynės“. Pirmoji dalis net šešiasdešimt savaičių puikavosi perkamiausių knygų sąrašuose.

Iš anglų kalbos vertė Viktorija Uzėlaitė


Paskutinį kartą redaguota: 2022-03-02