Naujausia knyga

Netekęs teisės būti žmogumi

2021 10 06

Japonų autorius Osamu Dazai romane „Netekęs teisės būti žmogumi“ pasakoja skaudžią ir tuo pačiu viliojančią istoriją apie jaunuolį, įstrigusį tarp japonų aristokratų šeimos tradicijų ir Vakarų idėjų įtakos. Modernėjančioje pokario visuomenėje nepritampantis veikėjas pamažu degraduoja ir netenka teisės būti žmogumi.

Pagrindinio personažo Jodzo Oba bandymai susitaikyti su jį supančiu pasauliu prasideda dar ankstyvoje vaikystėje, kuomet jam yra per sunku suprasti visuomenės elgesio normas. Jis jaučia, kad jame yra kažkas, kas skiriasi nuo aplinkinių, nesvarbu ar tai būtų šeima, ar draugai, ar tarnai.

Vidurinėje mokykloje jis tampa juokdariu, humorą pasitelkdamas tarsi barjerą tarp savęs ir kitų žmonių. Jodzo įsitikinęs, kad žmonės juokdamiesi kartu su juo, negalės pakenkti. Tačiau kaukė, kuria jis užmaskuoja susvetimėjimą, galiausiai priveda prie bandymo nusižudyti.

Romane „Netekęs teisės būti žmogumi“ autorius Osamu Dazai ironiškai ir be sentimentalumo fiksuoja gyvenimo žiaurumą ir trumpalaikius žmogaus ryšių ir švelnumo momentus. Tai ironiškas, autobiografinių užuominų kupinas kūrinys, apibūdinantis žmogaus, nesugebančio įsilieti į veidmainę visuomenę, nuosmukį.

Romano pagrindą sudaro užrašų knygelės, kuriose Jodzo Oba aprašo savo gyvenimą. Pirmo asmens pasakojmas, kuriame pagrindinis dėmesys skiriamas iš pažiūros nereikšmingoms detalėms, išryškina personažo psichologiją ir leidžia stebėti jo dvasinės būklės pablogėjimą. Nesugebėjimą prisitaikyti prie kitų Jodzo Oba suvokia kaip savo kaltę, kurios negali įveikti.

„Netekęs teisės būti žmogumi“ yra vienas aktualiausių praėjusio amžiaus romanų japonų literatūroje. Autoriaus kūrinius kritikai interpretuoja kaip alegoriją į pokario Japonijos visuomenės būklę, persmelktą savidestrukcinių nuotaikų ir beprasmybės jausmo.

Osamu Dazai – XX amžiaus japonų rašytojas. Jo kūriniai „Besileidžianti saulė“ ir „Netekęs teisės būti žmogumi“ laikomi klasika. Pusiau autobiografinio žanro kūriniai sujaudino skaitytojus ir atkreipė dėmesį į daugelį svarbių temų, tokių kaip žmogaus prigimtis, psichinės ligos, socialiniai santykiai ir pokario Japonijos visuomenės gyvenimas.

Sudomino trumpas aprašymas? Kviečiame romaną įsigyti internetu. Čia knygas rinktis paprasta. Kiekvieno leidinio puslapyje skaitytojų laukia santrauka su aprašymu, ištraukomis ir kitomis detalėmis, pvz., puslapių skaičiumi bei atsiliepimais. Apžvalgose rekomenduojamos įvairių siužetų knygos online knygyne dažnai kainuoja pigiau, juk čia vyksta akcijos ir išpardavimai. Pirkti lengva, greita ir patogu.


Paskutinį kartą redaguota: 2021-10-06