Renginiai

Šiaurės šalių literatūros savaitė 2023 Alizavos bibliotekoje

2023 11 17

Šiaurės šalių literatūros savaitė – garsinio skaitymo skatinimo projektas, puoselėjantis pažintį su Šiaurės šalių literatūra. Šių metų tema „Kalėdos šiaurės šalyse“.

Dauguma, išgirdę žodį KALĖDOS, prisimena laukimo jausmą, šilumą ir bendrystę. Kai kas vienatvę, liūdesį ir atskirtį. Dauguma – Kalėdų senelį, tradicinius patiekalus ir dovanas.

Kalėdos tai šventė, skirta žiemos saulėgrįžai pažymėti. Tautosakoje Kalėdų išvakarėse atgyja antgamtinės būtybės, o krikščionių tikėjime Kalėdos siejamos su Jėzaus gimimu.

Alizavos bibliotekoje skaitytojų laukė šiaurietiškas kampelis su Kalėdinių istorijų knygomis ir linkėjimas, kad knyga įprasmintų Kalėdų laukimą!

https://www.facebook.com/alizavos.biblioteka/videos/751134920159048

 

Mokinių meninės instaliacijos tema „Kalėdos Šiaurėje“

 

Alizavos pagrindinės mokyklos bendruomenė Šiaurės šalių literatūros savaitę pasitiko meninėmis instaliacijomis išpuošusi mokyklos erdves.

Aštuntokai pavaizdavo arktinį šaltį ir jos gyventojus viltingai žiūrinčius į šventinius žibintus. Su artėjančiomis Kalėdomis sveikina praeivius septintokų šiaurinė meškutė su mažyliais. Trečiokai sukūrė linksmus drakoniukus, artėjančių naujų metų simbolį. Antrokai su mokytoja klausėsi gražios šiauriečių pasakos, kaip šuo draugo ieškojo ir labai linksmai ją iliustravo. Pirmokai prigamino smagių Kalėdų seneliukų ir sutupdė juos virš rudeniškų medžių. Ketvirtokai pavaizdavo apsnigtą kaimą, laukiantį nesulaukiantį Kalėdų. Devintokų sukurti linksmi pingvinai, nutūpę ant spalvotų raketų, sklando tarp raudonų žibintų – šviesos ir šilumos simbolių. Penktokų pavaizduotos Kalėdos – troliškos, mistiškos ir šiek tiek šiurpokos. Šeštokai nupynė advento vainiką.

 

Šviesos ir žodžio šventė

 

Astridos Lindgren sukurtas Emilio pasaulis yra tapęs Šiaurės šalių kultūros paveldo dalimi. Todėl, kad ir suaugusieji, ir vaikai Emilyje bei kituose Kathulte gyvenančiuose personažuose lengvai atpažįsta save.

Alizavos bibliotekoje lapkričio 13 dieną vykusioje Šviesos ir žodžio šventėje JIUG ugdytiniai ir pradinių klasių mokiniai susipažino su Astridos Lindgren knygos „Emilis iš Lionebergos“ veikėjais. Emiliu, jo šeima bei gyvūnais. Vaikai išgirdo, kokių išdaigų Emilis buvo prikrėtęs. Išgirdo ir apie gerus Emilio darbus.

Bibliotekininkė perskaitė ištrauką iš knygos, kaip Emilis demonstruoja tikrą Kalėdų dvasią elgetyno vargšų džiaugsmui, bet tėvų nevilčiai.

Vaikai žaidė Emilio žaidimą „Pridėk Knysliukui uodegytę!“. Gavo dovanų Emilio plakatų, spalvinimo paveikslėlių, kuriuose Emilis joja ant savo arklio Luko ar apsikabinęs šlubą vištą Lotą.

Šventėje vaikai pasivaišino dailės ir technologijų pamokose penktokų ir septintokų keptais imbieriniais sausainukais ir mokytojos Birutės dovanotais saldainiais.

Burtų keliu kiekvienoje klasėje buvo atrinkti protmūšio „Ką žinai apie Emilį iš Lionebergos?“ dalyviai.

Edukacija „Kalėdinio žaislo gamyba“

Lapkričio 14 ir 15 dienomis Alizavos bibliotekoje mokiniai iš modelino lipdė ir dažė kalėdinius žaisliukus, kuriais bus puošiama mokyklos šventinė eglutė. Prigamino daugybę įvairiausių margiausių linksmiausių netikėčiausių žaisliukų iš visos dešimties kilogramų molio.

Už edukaciją nuoširdžiai dėkingi Kupiškio KC Alizavos padalinio specialistui Danieliui Petrošiui.

 

Geografijos pamokos „Kalėdos Šiaurės Europos šalyse“

 

Lapkričio 15 d. geografijos mokytoja metodininkė Inga Inapienė pakvietė 6 ir 7 klasių mokinius susipažinti su Šiaurės šalių Kalėdų papročiais.

Mokiniai sužinojo, kad Kalėdas pirmoji švęsti pradėjo Vokietija. Tai buvo XVI amžiuje, kai tikintieji parsinešdavo medelius ir juos puošdavo.

Mokiniai sužinojo, kur gyvena Kalėdų senelis, kur jo gimtinė. Sužinojo apie Laplandiją, kur ji randasi. Sužinojo, kad ten gyvena lapiai (samiai), o sostinė Rovaneri, nors žemėlapyje tokio regiono nėra. Laplandijoje labai graži gamta – baltas sniegas, šiaurės elniai. Ten ir ypatingosios Šiaurės pašvaistės, gamtos reiškinys, traukiantis žmones.

Mokytoja demonstravo filmuką apie gražųjį Kalėdų Senelio kaimą.

Sužinoję apie kiekvienos Šiaurės šalies papročius, mokiniai grupelėse atliko pamokos užduotį:

kontūriniame žemėlapyje spalvino nurodytą Šiaurės šalį, pažymėdami Lietuvą ir ruošė pristatymus apie tos šalies Kalėdų tradicijas.

 

Protų mūšis „Ką žinai apie Emilį iš Lionebergos?“

 

Lapkričio 17 d. bibliotekoje vyko pradinių klasių mokinių protų mūšis „Ką žinai apie Emilį iš Lionebergos?“.

Žiniomis apie švedų rašytojos Astridos Lindgren knygos „Emilis iš Lionebergos“ veikėjus susirungė net keturios komandos: „Angeliukai“ iš pirmos klasės, „Emilio draugai“ iš antros klasės, „Emiliukai“ iš trečios klasės ir „Emilio gerbėjai“ iš ketvirtos klasės.

Protų mūšio dalyviai turėjo atsakyti į dešimt suktų klausimėlių ir parašyti Emiliui sveikinimo laišką.

Į visus klausimus teisingai atsakė ir nė vienos klaidos nepadarė „Emilio draugai“ iš antros klasės. Įdomiausią laišką Emiliui sukūrė „Emilio gerbėjai“ iš ketvirtos klasės.

Mažieji protų mūšio dalyviai, praturtinę žinias apie garsiąją švedų rašytojos Astridos Lindgren knygą, pasidalinę rėmėjų saldainius, išskubėjo į pamokas.

 

Iki kitų metų Šiaurės šalių literatūros savaitės!

 

Bibliotekininkė Danutė Miknevičienė
Nuotraukos D. Miknevičienės

 


Paskutinį kartą redaguota: 2023-11-17