Renginiai

Protų kovoje „Moku gimtąją kalbą“

2023 02 27

Visų didžiausia tautos dovana yra kalba, todėl Vasario 21-ąją Jungtinės Tautos nuo 1999 metų yra paskelbusios Tarptautine gimtosios kalbos diena.

Lietuviai nuo seno labai brangino savo kalbą. Jos nesunaikino nei lenkinimas, nei rusinimas, nei tremtys. Jau mūsų seneliai jautė žodžio skonį burnoj. Jie mokėjo pasaką pasekti, mįslę įminti, paukščio giesmelę pamėgdžioti, žaidimą pažaisti, greitakalbę – greit greit pasakyti. Mūsų seneliai mokėjo pašmaikštauti, pajuokauti, vienas iš kito nepiktai pasijuokti, pasišaipyti… Vienu žodžiu – neieškodavo žodžio kišenėje.

Vasario 24 d., minint Tarptautinę gimtosios kalbos dieną, Kupiškio P. Matulionio progimnazijos 5–8 klasių mokiniai dalyvavo protų kovoje „Moku gimtąją kalbą“. Viešosios bibliotekos bibliotekininkė Irėna jiems pateikė įvairių klausimų iš lietuvių kalbos ir literatūros lobyno. Mokiniams į klausimus atsakyti padėjo žinios iš lietuvių kalbos istorijos, nagrinėti pamokose bei savarankiškai skaityti literatūros kūriniai. Nebuvo pamirštos gramatikos ir kalbos kultūros žinios. Linksmas šurmulys sklido komandose, kada reikėjo pasakyti palyginimus bei minti mįsles ir minkles. Susumavus rezultatus ,,kovotojams“ įteiktos bibliotekos direktoriaus Algirdo Venckaus pasirašytos padėkos.

                     Protų kovoje nebuvo nė vieno pralaimėjusio: kiekvienas, kalbantis gimtąja kalba, yra nugalėtojas. Stebint vaikus: ir tuos, kurie „kovojo“, ir tuos, kurie stebėjo kovą ar skaičiavo rezultatus – kyla mintys apie kalbos svarbą mūsų gyvenime. Juk ne veltui sakoma, kad žmonija vystytis pradėjo tik tada, kuomet atsirado kalba.

 

 

Bibliotekininkė Irėna Dugnienė


Paskutinį kartą redaguota: 2023-02-27