Renginiai

Pristatyta netradicinė knyga

2023 09 18

Kupiškio viešojoje bibliotekoje pristatyta rašytojo Justino Žilinsko ir dailininkės Ūlos Šveikauskaitės knyga „Bėgliai. Jūrų keliais į Ameriką“ – tekstą, iliustracijas ir komiksus derinantis romanas, pasakojantis apie lietuvių emigraciją XX a. pradžioje.

J. Žilinskas pasakojo, kad tai bendras Lietuvos jūrų muziejaus ir leidyklos „Aukso žuvys“ projektas, kuriame dalyvauti buvo pakviestas. Naudodamasis muziejaus surinkta dokumentine medžiaga ir įpindamas dviejų jaunų žmonių – Jokūbo ir Veronikos – meilės istoriją, jis per tris mėnesius parašė romano tekstą.

Sukurti iliustracijas buvo pakviesta ir anksčiau su minėta leidykla bendradarbiavusi, jau antri metai Portugalijoje gyvenanti ir studijuojanti, įvairius žurnalus iliustruojanti dailininkė Ū. Šveikauskaitė. Ji pasakojo, kad tai pirmas toks didelis teminis darbas – planšetiniu kompiuteriu sukūrė kelis šimtus iliustracijų, kurios papildė knygos siužetą. Anksčiau su komiksų medija nedirbusi dailininkė džiaugėsi leidyklos dizainerių pagalba, kurie sudėliojo grafinį scenarijų, tekstą ir komiksus sujungė į vieną visumą.

Dainos iš „Senųjų lietuviškų šelako plokštelių antologijos“ padėjo renginio dalyviams pajusti XX a. pradžios atmosferą, autoriai paskaitė keletą ištraukų iš romano. Beje, šią knygą jau įgarsino pats rašytojas ir aktorė Vesta Šumilovaitė-Tertelienė – ją galima rasti audiotekoje. 

Ū. Šveikauskaitė pasakojo, kad trumpam grįždama į Lietuvą, buvo užsukusi į Vieną, kur debiutavo kaip parodos kuratorė – organizavo jaunųjų lietuvių dailininkų darbų parodą.

Įvairia veikla užsiimantis ir visur suspėjantis J. Žilinskas – teisininkas, Mykolo Romerio universiteto profesorius, dešimties knygų paaugliams ir suaugusiems autorius, bardas, Vilniaus praeities žinovas, detektyvinių žaidimų organizatorius – atsivežė ir daugiau savo knygų, pasidžiaugė neseniai išleista paaugliams skirtos trilogijos apie kauką Gugį paskutine dalimi „Kaukas Gugis ir sielų akmuo“.

Gausiai į renginį susirinkę literatūros mylėtojai, tarp kurių buvo nemažai autorių giminaičių bei kartu iš Vilniaus atvykę Justino tėveliai, mielai pirko knygas, džiaugėsi gavę autografus. Dėkojame už bibliotekai dovanotas knygas.

Lina Matiukaitė

Kraštotyros ir edukacijos skyriaus vedėja

Nuotraukos R. Vilčinskienės, J. Vosylienės ir L. Matiukaitės


Paskutinį kartą redaguota: 2023-09-18