Renginiai

Prisiminėme „Senovines kupiškėnų vestuves”

2022 04 08

„Senos plokštelės”… – tai pokalbių ciklas apie muziką. Balandžio 7 d. prisiminėme ir pasiklausėme vinilinių plokštelių „Kupiškėnų vestuvės”.
„Senovinės kupiškėnų vestuvės” – tai Kupiškio etnografinis liaudies teatras, garsinęs Kupiškį ir šio krašto papročius Lietuvoje, Lenkijoje, Latvijoje. Pirmasis spektaklis parodytas 1966 m. rugsėjo 10 d. Kupiškyje, paskutinis 1992 m. kovo 7 d. Lukonyse, Kupiškio rajone. Liaudies teatras iš viso žiūrovamas pasirodė 672 kartus (su spektakliais „Senovinės Kupiškėnų vestuvės” ir „Šienpjovių daina”).
Kraštotyros ir edukacijos skyriaus bibliotekininkė Romualda Vasiliauskienė papasakojo apie piršlybas ir jaunųjų išlydėjimą į šliūbą bei jų sutikimą. Svarbus buvo vestuvių sodas. Karvojus arba vestuvinis pyragas irgi būdavo daugelyje vestuvių apeigų. Pirmasis spektaklis buvo suvaidintas 1933 m. Pyragių kaime. Karas ir pokaris buvo ne laikas vaidinti vestuves. Antrosios vestuvės buvo suvaidintos 1966 m. rugsėjo 10 d. Išgarsėjus vestuvėms, pradėta važinėti su spektakliais ne tik po Lietuvą, bet ir į užsienį. Trečiosios vestuvės užgimė, susikūrus Kupiškio kultūros centro folkloriniam ansambliui „Kupkėmis”, kuriam vadovauja Alma Pustovaitienė. Tai visai naujas variantas, kažkada neįvykdytas sumanymas – parodyti, kokios vestuvės buvo jaunojo pusėje. Pirmą kartą jos suvaidintos 1999 m. lapkričio 27 d..
Renginio dalyviai buvo pavaišinti saldainiais su senovinių kupiškėnų vestuvių atributika.
                                           Jūratė Samulionienė
                      Lankytojų aptarnavimo skyriaus bibliotekininkė

Paskutinį kartą redaguota: 2022-05-16