Renginiai

Perskaitė knygą apie valdovų rūmus

2023 06 06

Alizavos pagrindinės mokyklos 6 klasės mokiniai, ruošdamiesi išvykai į Valdovų rūmus, perskaitė Nelės Kostinienės, Živilės Miukailienės ir Linos Itagaki paveikslėlių knygą „Vilniaus rūmai ir jų šeimininkai“.

Skaitydami grupelėse susipažino su skirtingais laikotarpiais Lietuvą valdžiusiais kunigaikščiais. Nupiešė juos, užrašė jų, žmonų ir vaikų vardus. Pasižymėjo kiekvieno nuopelnus Lietuvai. Surado pikantiškų istorijų iš anuometinio valdovų gyvenimo.

Tada vieni kitiems pasakojo, ką sužinojo perskaitę knygos ištrauką. Pradėdami karaliumi Mindaugu, kuris jėga suvienijo Lietuvą ir šitokiu būdu išplėtė jos teritoriją ir baigdami Jonu Kazimieru Vaza, kuris išdavė Lietuvą, atsisakė sosto ir išvyko į Prancūziją, o Vilnius atiteko rusams. Neliko nei valstybės, nei valdovo, nei rūmų.

Mokiniai pasakojo, kaip Vytautas Didysis puikiai žaidė šachmatais, kaip jo šnipu buvęs juokdarys Hanytė. Pasakojo istoriją, kodėl šis puikusis valdovas taip ir nebuvo karūnuotas. Mokiniai kalbėjo apie tuometinių valdovų augintinius: ne tik šunis, bet ir lokius. Kunigaikštis Žygimantas labiau už žmones mylėjo lokį Uršį, pienu su medumi vaišino, lyg su žmogumi kalbėjo, per jį ir galvą padėjo. Valdžios troškusieji, persirengę meškų kailiais suvirto pas valdovą ir nužudė.

Labai Vilnių mylėjo kunigaikštis Aleksandras. Jis, vedęs Maskvos valdovo Ivano 3 dukterį Eleną, pradėjo žemutinės pilies perstatymą, stengdamasis pradžiuginti kunigaikštienę, įrengė ją pagal paskutinę Venecijos madą. Kunigaikštis Aleksandras siekė, kad miestas turtėtų, todėl skatino verslus, rūmuose organizuodavo aukšto kultūrinio lygio koncertus.

Paskui mokiniai atsakinėjo į bibliotekininkės pateiktus klausimus: apie garsiąją valdovų meilės istoriją, apie Vilniaus universitetą, apie tai, kas moderniai perstatė Valdovų rūmus ir kas juos sugriovė.

Perskaitytas žinias šeštokai pagilins kultūrinėje edukacijoje birželio 8 dieną nuvykę į Valdovų rūmus.

 

Bibliotekininkė Danutė Miknevičienė


Paskutinį kartą redaguota: 2023-06-06