Renginiai

Pamatykite ryškiausių kūrėjų darbus Skapiškio bibliotekoje

2023 05 19

Kviečiame aplankyti virtualią parodą, kurią parengė Skapiškio padalinio bibliotekininkė Roma Bugailiškienė.

Paroda „Pasaulio įvairovė Lietuvos knygų iliustracijose“

 Lietuvos šiuolaikinės paveikslėlių knygos ir jų iliustracijos – ryški kūrybos sritis, kurioje Lietuvos dailininkai eina kartu su visos Europos dailės tendencijomis. Parodoje galima pamatyti paskutiniųjų metų ryškiausių Lietuvos kūrėjų darbus, kurie pelnė įvairius apdovanojimus Lietuvoje ir užsienyje. 12 parodos dalyvių iš vienos pusės yra labai skirtingi, kiekvienas jų kuria savitu braižu, ieško formų ir spalvų vienovės, originalios meninės išraiškos, iš kitos pusės – jie kažkuo labai panašūs, nes juos jungia bendri paveikslėlių knygų kūrybos bruožai: darni teksto ir vaizdo pusiausvyra, raiškūs personažai, pasakojimo dinamika. Šioje parodoje siūloma mėgautis dailininkų meninės išraiškos priemonėmis, nuo kruopščiai pieštukais išdailintų siužetinių iliustracijų, kaip Linos Dūdaitės piešiniai knygai „Sivužas“, ar Linos Itagaki beveik komiksiniai pasakojimai apie Vilniaus Valdovų rūmų šeimininkus, iki puikių koliažinių iliustracijų, kurtų kompiuteriu ir kitomis dailės priemonėmis, kaip Ievos Babilaitės bežodė knyga „Nevienas“ ar Vilmo Narečionio sukonstruoti koliažiniai personažai Leonardo da Vinčio pasakoms „Sparnuotos raidės“. Paroda leis patirti tikrą nuotykį, net ir neperskaičius tekstų, nes iliustracijose atsiskleidžia pasaulio įvairovė, spalvų ritmingumas, nuotaikų kaita ir begalė kitų patirčių, kurias siūlo dailininkai ne vien vaikams, bet ir suaugusiems.

Menotyrininkė dr. Jolita Liškevičienė

Iliustruota knyga lydi kiekvieną mūsų nuo pirmųjų gyvenimo žingsnių, lieka gražiausiuose vaikystės prisiminimuose, formuoja mūsų charakterį, pasaulėžiūrą ir pasaulėjautą. Be knygų ir jų atverto pasaulio, ko gero, nebūtume tapę tuo, kuo esame, nebūtume savimi... Iš knygų mokomės skaityti, mąstyti, svajoti. Jos atskleidžia gyvenimo įvairovę, padeda suvokti žmogiškąją prigimtį. Ne veltui knyga vadinama geriausiu draugu. Jos dėka niekada nesijaučiame vieniši. Knyga – tai langas į pasaulį, raktas į bendravimą, pažinimą, lavinimąsi.

Dailininko sukurtos iliustracijos ne tik atkartoja autoriaus parašytą tekstą, bet ir vizualiai praturtina jį individualia menininko patirtimi, išmone, fantazija, platesniu turiniu ir sukuria naują meninę kokybę. Menininkas tampa knygos bendraautoriumi ir neretai ryžtingai perima istorijos pasakojimo vairą į savo rankas.

Šiai parodai atrinkome 12 žinomų Lietuvos knygos iliustratorių, kurių darbai yra įvertinti ne tik įvairaus amžiaus skaitytojų, bet ir laimėję ne vieną apdovanojimą gražiausios knygos konkursuose Lietuvoje ir užsienyje. Ši paroda atskleidžia naujausias Lietuvos knygų iliustracijos tendencijas, platų išraiškos priemonių ir technikos įvairovių spektrą. Žiūrovai ne tik susipažįsta su skirtingos stilistikos dailininkų kūryba, bet ir su jau išleistomis knygomis.

Ši nuotaikinga paroda kaip Lietuvos menininkų solidarumo ir palaikymo ženklas Baltarusijai, buvo parengta specialiai Intelektualios knygos festivaliui „Pradmova / Pratarmė“, vykusiame Minske 2020 m. spalio mėn. pagrindinėje Minsko parodų salėje – Menų rūmuose (Dvorec Isskusstv), kaip Lietuvos menininkų solidarumo ir palaikymo ženklas pozityviam menininkų judėjimui Baltarusijoje. Vėliau paroda buvo eksponuojama Baltarusijos Nacionalinėje bibliotekoje ir Jankos Kupalos bibliotekoje Minske. Užsidarius Valstybių sienoms dėl Covid karantino ir paaštrėjus politinei situacijai LR ambasados dėka 2021 m. rudenį paroda grįžo į Vilnių.

Nuo to laiko ji tęsia savo kelionę po įvairių Lietuvos miestų bibliotekų parodines erdves, džiugindama mažuosius ir suaugusius knygų mylėtojus. Paroda buvo eksponuota Vilniaus savivaldybės centrinėje bibliotekoje, Nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje, Jurbarko r. savivaldybės viešojoje bibliotekoje, Raseinių M. Martinaičio viešojoje bibliotekoje, Tytuvėnų miesto bibliotekoje, Kelmės r. savivaldybės Žemaitės viešojoje bibliotekoje, Pasvalio M. Katiliškio viešojoje bibliotekoje, Rokiškio Juozo Keliuočio viešojoje bibliotekoje.

  Parodos kuratorė Dovilė Tomkutė


Paskutinį kartą redaguota: 2023-10-04