Renginiai

MEDIJŲ RAŠTINGUMO IR KRITINIO MĄSTYMO UGDYMO PAMOKOS

2024 02 09

Nuo sausio 22 d. iki vasario 9 d. bibliotekoje vyko medijų raštingumo ir kritinio mąstymo ugdymo pamokos visų Alizavos pagrindinės mokyklos klasių mokiniams. Pamokoms naudota projektų „Medijų raštingumo stiprinimas bendruomenėse: kritinį mąstymą ugdykime kartu!“, „Prisijungusi Lietuva“, svetainės „Draugiskasinternetas.lt“ metodikos.

Pamokos mažiesiems

Vasario 6 dieną pirmų, antrų ir trečių klasių mokiniai žiūrėjo vaizdo filmukus „Internetiniai žaidimai ir jų pavojai“, kuriuose nuoširdžius patarimus, kaip saugiai elgtis internete dalijo ne tik gerasis vaikų draugas Draugiškas meškutis, bet ir kibernetikos ekspertas Edvinas, ir vaikų psichologė Eglė. Jie kvietė vaikus drauge su tėveliais planuoti laiką žaidimams, neužmiršti, kiek daug galima nuveikti ir be internetinių žaidimų. Perspėjo, kad reikia būti budriems, nepakliūti į sukčių pinkles, mokytis atskirti tikrus draugus nuo apsimetėlių.

Vaikai sužinojo, kas yra asmeninė informacija. Atlikdami interaktyvias užduotis mokėsi suprasti, kurią informaciją galima atskleisti tik artimiesiems, o kurią ir žaidimų draugams.

Nagrinėjo www.medijos.epilietis.eu metodinėje medžiagoje pateiktas įvairias situacijas ir siūlė sprendimus, kaip reikėtų elgtis vienu ar kitu atveju.

Kiekvienas gavęs po dvi iš žurnalo iškirptas nuotraukas, skirstė, kurias galima skelbti internete, o kurių negalima.

Mokiniai nusifotografavo, saugiai paslėpę veidukus po Draugiško meškiuko plakatais.

Kaip gerai, kad yra Draugiškas meškutis, kuris rūpinasi visos Lietuvos vaikų saugumu!

Ketvirtos klasės mokinių veiklos

Vasario 1 dieną saugesnio interneto pamokose dalyvavo 4 klasės mokiniai. Visi klasės vaikai jau naudojasi išmaniaisiais telefonais, žiūri vaizdo siužetus internete, žaidžia internetinius žaidimus, keičiasi žinutėmis.

Pamokoje „Saugus elgesys internete“ ketvirtokai susipažino su asmens duomenų rūšimis. Atlikdami interaktyvias užduotis: rūšiavo duomenis į asmeninius ir neasmeninius, nagrinėjo svarbiausias saugaus elgesio internete taisykles ir patarimus: „Nesidalinti asmenine informacija!“; „Nebendrauti su nepažįstamais!“; „Ištikus nemalonumams, visada kreiptis pagalbos į savo tėvus ar mokytoją.“ „Paprašyti tėvų, kad apsaugotų išmanųjį įrenginį ir mokytų saugiai elgtis internete“. Nagrinėjo įvairias situacijas bei jų sprendimo būdus. Paskui žiūrėjo ir aptarė VšĮ „Vaikų linija“ vaizdo dienoraštį „Elektroninės patyčios. Ar žinai, kaip jas sustabdyti?“. Buvo organizuotos saugių slaptažodžių dirbtuvėlės. Vaikai diskutavo apie slaptažodžius, kaip sugalvoti stiprius, kaip juos įsiminti ir kaip svarbu niekam neatskleisti. Naudodamiesi saugių slaptažodžių principais, kiekvienas užrašė po stiprų slaptažodį.

Pamokoje „Asmens duomenų apsauga ir privatumas“ ketvirtos klasės mokiniai mokėsi suprasti, kas yra asmeninė ir privati informacija, kokia informacija galima dalintis, o kokia ne, kokios dėl to gali kilti grėsmės, ir kad niekada neturėtų skelbti privačios informacijos internete.

Atlikdami interaktyvias praktines užduotis vaikai stengėsi suprasti, kad visa savo asmenine informacija galima dalintis tik šeimoje, kad draugams negalima atskleisti visos asmeninės informacijos. Ir kad mažiausiai informacijos galima suteikti platesniam žmonių ratui draugų gimtadieniuose, žaidžiant kieme, o taip pat internete su internetinių žaidimų draugais.

Pamokos metu buvo diskutuojama ir apie nuotraukų skelbimą internete. Gavę po pluoštelį iškirptų iš žurnalų nuotraukų, mokiniai skirstė jas į tinkančias skelbti internete ir netinkančias. Paskui aptarė, kokias nuotraukas galima skelbti internete, o kokių nederėtų.

Galiausiai susipažino su populiariausio žaidimo „Call-of-duty“ grėsmėmis ir saugumo patarimais.

Vasario 8 d. su 4 klasės mokiniais kalbėjomės apie žalingą turinį internete. Žiūrėjome projekto „Prisijungusi Lietuva“ filmuką, kuriame saugaus interneto meškutis, ryšių reguliavimo tarnybos atstovė Ieva pasakojo, kaip atpažinti netinkamą turinį internete, kaip jį pašalinti. Kaip elgtis vaikams patyrus elektronines patyčias, ką kviestis į pagalbą, kaip surinkti įrodymus patarė vaikų psichologė Eglė.

Saugaus elgesio internete pagrindus ketvirtokai įtvirtino atlikdami praktinį užsiėmimą „Apuoko pamokėlės“. Vaikai dėliojo istorijas panaudodami Kiškio, Lapės ir Apuoko personažus. Kiškis – pasako, kaip neatsargiai pasielgė internete; lapė – gudruolė, nurodo, kaip pasinaudos neatsargiu kiškio elgesiu; apuokas – pamoko, kaip konkrečioje situacijoje elgtis saugiai.

Saugesnio interneto pamoka 5 klasėje

Vasario 9 dieną medijų ir informacinio raštingumo pamoką turėjo Alizavos pagrindinės mokyklos 5 klasės mokiniai. Atlikdami projekto „Medijų raštingumo stiprinimas bendruomenėse: kritinį mąstymą ugdykime kartu!“ sukurtas interaktyvias užduotis mokiniai aiškinosi, kas yra asmens duomenys, kodėl jie tokie svarbūs, kas gali nutikti neapgalvotai jais dalijantis, kaip apsisaugoti nuo kitų asmenų neteisėtų veiksmų ir įtakos bendraujant internete. Penktokai mokėsi tinkamo ir atsakingo elgesio internete.

Apie socialinę inžineriją

Vasario 5 dieną Kupiškio r. Alizavos pagrindinės mokyklos 9 klasės mokiniai mokėsi įgyti atsparumą socialinei inžinerijai t. y. manipuliacijos formoms, kuriomis naudojamasi

norint pasiekti savo tikslus ar gauti naudos. Mokiniai atliko www.medijos.epilietis.eu svetainėje pateiktas interaktyvias užduotis, pakartodami žinias apie asmeninę informaciją, įsitikindami apie asmeninės informacijos saugos ir atsargumo internete svarbą. Susipažino su įvairiais socialinės inžinerijos pavyzdžiais, požymiais, aiškinosi apie galimą žalą ir pasekmes.

Mokiniai žiūrėjo vaizdo filmukus apie tai, kaip medijos gali suklaidinti kurdamos netikros informacijos burbulus, kurie savo ruožtu padeda susidaryti klaidingą nuomonę apie egzistuojančią tikrovę. Kaip atpažinti klaidinančią informaciją ir kaip į ją reaguoti, kaip sumažinti jos neigiamą poveikį.

Etiškas elgesys internete

Vasario 7 dieną bibliotekoje apsilankę 6 ir 7 klasių mokiniai buvo supažindinti su etišku ir atsakingu elgesiu socialiniuose tinkluose bei autorių teisių svarba.

Grupelėse mokiniai sprendė įvairių situacijų atvejus. Diskutavo, kaip pasielgtų, jei naršydami internete atrastų sprogmenų gamybos namuose aprašymą, jei internete aptiktų svetainę, kurioje vaizduojamos smurto scenos. Aiškinosi, kokie pavojai gali iškilti bendraujant su nepažįstamais telefonu, kas yra privatumas, asmeniniai duomenys ir kodėl juos reikia saugoti, kur kreiptis su šmeižiančia informacija. Sužinojo, kad nukentėti galima ne tik atskleidus asmeninę ir privačią informaciją, bet skelbiant įžeidžiamas žinutes, kurstant patyčias, pažeidžiant autorių teisių apsaugos  įstatymus.

Atlikdami interaktyvias užduotis mokėsi tinkamai ir saugiai naudotis internetu, išvengiant potencialių pavojų, kurie gali kilti dėl neapgalvoto elgesio.

Pamokos apie dezinformaciją

Sausio 22 d. 7 klasės mokiniai mokėsi atpažinti dezinformaciją. Aiškinosi, iš kur ji kyla, kuo kenkia ir kodėl jos reikia saugotis.

Pamoka buvo vedama pagal parengtus mokomuosius išteklius internetinėje svetainėje https://medijos.epilietis.eu/apie-mus/

Iš pradžių aptartos 3 situacijos, naudojant interaktyvius mokymo objektus, kada kalbama netiesa (klaidinga, melaginga, klaidinanti). Mokiniai išnagrinėjo 12 kritinio mąstymo patarimų, kaip patikrinti informaciją ir atpažinti dezinformaciją, paskui išbandė interaktyvią viktoriną. Rezultatai geri – 6/7, 7/7.

Siekiama, kad mokiniai kritiškai vertintų gautą informaciją, atsižvelgdami į jos šaltinių patikimumą, kontekstą, išraiškos formas, ją lygintų su kitų šaltinių informacija bei mokslo žiniomis.

8 klasės mokiniai nagrinėjo melagienų sukeliamas problemas. Aiškinosi dezinformacijos metodus ir požymius, kurie padėtų ją atpažinti ir tinkamai įvertinti. Žiūrėjo www.draugiskasinternetas.lt svetainėje pateiktus vaizdo filmukus: „Kaip atpažinti melagingą naujieną“, „Kaip atpažinti suklastotą nuotrauką“, „Kaip atpažinti suklastotą vaizdo įrašą“. Sprendė interaktyvią viktoriną „Ką žinai apie dezinformaciją ir ar mokėtum ją atpažinti“.

Mokiniai stengėsi suprasti, kaip svarbu gautą informaciją kritiškai vertinti, atsižvelgiant į jos šaltinių patikimumą, kontekstą, išraiškos formą, ji būtinai turi būti lyginama su kitų šaltinių informacija bei mokslo žiniomis.

Skaitmeninė veikla

Sausio 24 dieną Alizavos pagrindinės mokyklos 7 ir 8 klasių mokiniai susipažino su įvairiomis skaitmeninės kūrybos bei saviraiškos internete rūšimis, jų etiniais aspektais.

Praktikavosi atpažinti paslėptą reklamą ir bandymus manipuliuoti žmonių nuomone bei daryti poveikį sprendimams.

Mokiniai susidomėję klausėsi influencerių Naglio Jieranco bei Simonos Banditos atvirų išpažinčių apie tai, kas sunkiausia influencerio darbe, išgirdo jų nuoširdžius palinkėjimus būsimiems influenceriams.

Mokiniai domėjosi informacine medžiaga apie populiarius vaizdo žaidimus: futbolo „FIFA“, šaudyklių „Call of duty“, kūrybinį „Minecracft“; skaitė apie grėsmes juose ir patarimus, kaip saugiai elgtis.

Slapta DI pusė

Dirbtinis intelektas (DI) tampa vis plačiau naudojamas. Jo teikiamos turinio ir vaizdų kūrimo galimybės kelia ir naujus iššūkius saugesniam elgesiui internete.

Vasario 8 d. su 6 klasės mokiniais žiūrėjome transliaciją internetu apie slaptą dirbtinio intelekto pusę. „Baltimax“ kibernetinio saugumo inžinierius Lukas Apynis papasakojo apie DI raidą, privatumo užtikrinimą, naudojant dirbtinį intelektą, kibernetinio saugumo ir dirbtinio intelekto sinergiją bei įdomiausius dirbtinio intelekto nusikaltimus.

Diskusijos apie patyčias internete

Vasario 9 dieną, paskutinę Saugesnio interneto savaitės dieną, 8 ir 9 klasės mokiniai klausėsi diskusijų apie patyčias internete su žymiais Lietuvos socialinių tinklų nuomonės formuotojais bei vaizdo tinklaraštininkais įrašo „Šiandien tu – rytoj apie tave!“ Moderatorius – Ignas Lelys. Dalyviai: Viktorija Šaulytė (sokoladass), Edvinas Navickas (3dvinas) ir Giedrė Valavičiūtė („Dydis nesvarbu“).

 

Bibliotekininkė Danutė Miknevičienė

Nuotraukos D. Miknevičienės


Paskutinį kartą redaguota: 2024-02-14