Renginiai

LAISVĖS GYNĖJŲ DIENOS RENGINIAI

2023 01 16

Laisvės gynėjų diena – tai krauju paženklintas kovos už nepriklausomybę simbolis. Tai istorinis faktas, kurį privalome visi iki vieno žinoti. Todėl ir šiemet, kaip ir kiekvienais metais, Sausio 13-ąją mokyklos ir bibliotekos languose uždegėme atminimo žvakutes. Prisisegę neužmirštuolių žiedus, parodėme, kad žuvusiųjų ir nukentėjusiųjų dovana ateities kartoms neliko pamiršta.

KALBĖJO ŽMOGUS IŠ KNYGOS

Sausio 13-osios išvakarėse Alizavos biblioteka gavo ypatingą knygą „Mes buvome ten...“. Joje sudėti Lietuvos žmonių liudijimai apie 1991 metų sausio 11–13 dienomis įvykdytą Sovietų Sąjungos agresiją. Tai beginklių žmonių pasipriešinimo galingai diktatoriaus jėgai dienoraštis – didžiulis Lietuvos laisvės gynimo ir Sausio 13-osios tragiškos pergalės dokumentas.

Alizavos pagrindinės mokyklos bendruomenės organizuotame iškilmingame Laisvės gynėjų dienos minėjime su vaikais ir jaunimu prisiminimais dalijosi ŽMOGUS iš knygos „Mes buvome ten...“- kupiškėnas Algirdas Gasiūnas.

Algirdas vaizdingai pasakojo, kaip, entuziastingai susiorganizavę, buvusio Žaidelių kolūkio žmonės su savo autobusu tą lemtingą naktį nuvyko į Vilnių... Pasakojo, kaip jie visi susikabinę rankomis šaukė „Lietuva! Lietuva! Būk laisva!“... Pasakojo, kaip šviesiaplaukis jaunuolis Ignas Šimulionis užsikorė ant tanko vamzdžio ir kaip linksmai laviravo šiam sukinėjantis... Pasakojo, kaip, prasidėjus šaudymams, daugiausiai kulkų kliuvo ten, kur žaideliečiai buvo paslėpę savo moteris... Pasakojo, kaip atpažino iš „Volgos“ išlipusį žymųjį Sovietų valdininką V. Švedą... Pasakojo, kad linksmasis Ignas Šimulionis buvo nušautas...

Eilėmis į susirinkusius kreipėsi mokyklos vyriausieji – dešimtokai. „Kas mes būtume be Sausio 13-osios? Kas mes būtume be kaltės jausmo prieš juos, gyvybės sąskaita išpirkusius mūsų dabartinį buvimą?“ Mokiniai kalbėjo apie šio dramatiško įvykio reikšmę. Vardijo keturiolikos aukų vardus ir pavardes...

Laisvės gynėjų atminimą pagerbę Tylos minute, vaikai ir suaugę, apsupę atminimo laužą, dainavo lietuviškas patriotines dainas.

PAŽINTIS SU TAUTINIAIS RAŠTAIS

Paskui skaitykloje vyko Kupiškio KC Alizavos padalinio edukatoriaus Danieliaus Petrošiaus kūrybinės dirbtuvės. Alizavos pagrindinės mokyklos 5–10 klasių mokiniai sužinojo apie tautinių raštų mitologinę prasmę. Pavyzdžiui, laidotuvėse duobkasiai apjuosiami juostomis su tautiniais raštais, todėl, kad jų su savimi nepasiimtų mirusiojo vėlė. Latvijoje gimusiam kūdikėliui išaudžiama jo gyvenimo juosta ir t. t.

Eukatorius Danielius mokiniams demonstravo savo kaimynės, 90 metų amžiaus močiutės, austas lovatieses su tautinių raštų motyvais. Supažindino su pikselių menu. Šis tautinius raštus primenantis kompiuterinių žaidimų raštas mokiniams buvo žymiai aiškesnis nei audiniai. Naudodami iš bulvių išpjaustytus mažų kvadratėlių trafaretus mokiniai kūrė savus raštus.

 

Bibliotekininkė Danutė Miknevičienė


Paskutinį kartą redaguota: 2023-01-16