Renginiai

Knygos „Virbališkiai laiko tėkmėje. Kaimo istorija ir žmonės“ pristatymas

2021 07 15

Liepos 10 diena Virbališkių bendruomenės nariams ir svečiams buvo ypatinga. Renginys prasidėjo Šv. Mišiomis Kupiškio bažnyčioje už virbališkiečius. Grįždami po Šv. Mišių visi norintieji aplankė artimųjų kapus Virbališkių kaimo kapinėse.
Kaitrūs saulės spinduliai šiek tiek pakoregavo planus ir iš bendruomenės kiemelio teko persikelti į vėsesnę – buvusios mokyklos pastato fojė. Pagrindinė šventės dalis – knygos „Virbališkiai laiko tėkmėje. Kaimo istorija ir žmonės“ pristatymas. Dalyvavo knygos sudarytoja Kazimiera Danutė Vilkaitė-Sokienė, knygos redaktorė Lina Matiukaitė, kalbos redaktorė Virginija Juškienė, dailininkė Janina Budrienė, viršelio nuotraukos autorius Severijus Malinauskas.
Kupiškio r. savivaldybės viešosios bibliotekos Kraštotyros ir edukacijos skyriaus vedėja L. Matiukaitė pirmoji papasakojo, kaip kilo mintis sudaryti knygą, kaip viskas prasidėjo, kokia knygos struktūra, kas buvo sunkiausia. Dėkojo direktoriui Algirdui Venckui už palaikymą, o kolegėms padėjusioms surinkti tekstus.
K. D. Sokienė pasidžiaugė išsipildžiusia, ilgai puoselėta svajone apie knygą. Daug medžiagos leidiniui jau buvo sukaupta dirbant pedagoginį, kraštotyros darbą: Virbališkių krašto istorija, papročių ir tradicijų aprašymai, pasakojimai, nuotraukos, dokumentų kopijos ir kt. Tik nežinojo, kaip viską sutalpinti į knygą. Padrąsinta gerb. Linos sutiko atrinkti, parengti surinktą medžiagą. Dabar labai patenkinta šia solidžia, 320 puslapių, gausiai nuotraukomis iliustruota knyga. Ji dėkojo visiems, kas rašė, skambino, pasakojo, siuntė nuotraukas, artimiesiems už palaikymą, o ypač visai „Virbališkių komandai“, kuri kasdien buvo šalia, Utenos „Indros“ spaustuvei ir Kupiškio rajono savivaldybei, kad skyrė dalinį finansavimą. Virbališkių kaimo bendruomenės parašytas projektas ,,Virbališkiai laiko tėkmėje“ dar 2020 metų kovo mėn. buvo teiktas spaudinių leidybos projektų dalinio finansavimo savivaldybės biudžeto lėšomis konkursui.
Kaip sekėsi dirbti prie knygos, kas sudomino, kaip atrodo galutinis rezultatas mintimis dalinosi kalbos redaktorė, žurnalistė V. Juškienė. Įdomiausia ir gal sunkiausia jai buvo dirbti su tarmiškais tekstais, nes kilusi iš Žemaitijos krašto.
Knygos dailininkei J. Budrienei malonu buvo prisidėti prie šios knygos leidybos, nes jau buvo susipažinusi su šiuo kraštu ir pabendravusi su gerb. Danute.
S. Malinauskas papasakojo, kad knygos viršelyje panaudota jo pirmoji nuotrauka daryta dronu Virbališkiuose.
Svečių kalbas, sveikinimus paįvairino ir visiems paliko labai gerą nuotaiką Kupiškio kultūros centro vokalinio ansamblio „Garsų rasa“ koncertas (vadovė Inga Baniulienė). Skambėjo dainos apie tėviškę, gimtinę, namus, tremtį, mokyklą, kurios labai atitiko knygos turinį.
Knygos „Virbališkiai laiko tėkmėje. Kaimo istorija ir žmonės“ leidybos komandai įteiktos gėlės, sūriai ir medus iš Virbališkių pievų. Renginiui baigiantis sugiedotas Kupiškėnų himnas ir padaryta bendra nuotrauka atminčiai.
Ilgai netilo kalbos apie naująjį leidinį prie kavos puodelio. Tikime, kad knyga turės išliekamąją vertę kaip istorijos žinių apie Virbališkių kraštą, unikalią kultūrinę aplinką, etninę kultūrą šaltinis, skatins bendruomenės pilietiškumą, tinkamai reprezentuos Kupiškio kraštą. Dėkojame visiems susirinkusiems ir prisidėjusiems prie renginio organizavimo.
 
Lidija Mačiulienė
Virbališkių SAP, vyresn. bibliotekininkė
 
Nuotraukos Renatos Malinauskienės

Paskutinį kartą redaguota: 2021-07-15