Renginiai

Knyga paskatino bendrystę, pripildė vasarą nepamirštamų įspūdžių: baigėsi aštuntasis skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“

2023 09 27

Taip laukta ir visus džiuginusi vasara praėjo, nuskrido pavėjui lyg lengvutė gėlėta skarelė... O gal ji buvo sulankstyta ir padėta į lentyną: lai laukia kitos vasaros... Telefono nuotraukų galerijoje liko nuostabūs laiku sugauti kadrai... Bet jie po truputį išnyks iš atminties, nes užgoš kiti... Tačiau Vasara tikrai neišnyks iš atminties tų, kas nuo birželio pradžios iki rugpjūčio paskutinių dienų dalyvavo skaitymo skatinimo akcijoje „Vasara su knyga“, šiemet skelbusioje: „Skaitymas tau tinka!‘

Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų asociacijos ir Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos kasmet rengiama skaitymo skatinimo akcija šiemet įtraukė beveik 31 000 dalyvių, pasiryžusių priimti skaitymo iššūkį – per vasarą perskaityti 5 knygas pagal paskelbtas užduotis. Iš svetainėje www.vasarasuknyga.lt užsiregistravusių akcijos dalyvių iššūkį įveikė per 23 000 atkaklių skaitytojų. Šią vasarą ir vėl pagerintas pernykštis rekordas (pernai vasarą perskaityta 137 220 knygų, dalyvavo per 30 000 žmonių, iššūkį įveikė 22 700 skaitytojų). Visos Lietuvos bibliotekose perskaityta beveik 150 000 knygų. Dalyvius skaityti skatino trys skirtingų amžiaus grupių skaitymo ambasadorės: Sigutė Ach, Ilona Ežerinytė ir Jurga Šeduikytė.

Vasaros pradžioje (birželio 1 d.) buvo paskelbtos penkios užduotys:

1. Perskaityk fantastinę knygą (ši užduotis tapo populiariausia: perskaitytos 31 902 knygos);

2. Perskaityk knygą, kuri buvo ekranizuota (perskaitytos 29 095 knygos);

3. Perskaityk knygą, kurios pavadinime minimas vietovardis (šią užduotį pasiūlė skaitytojai, perskaitytos 28 755 knygos);

4. Perskaityk negrožinę knygą (perskaitytos 28 345 knygos);

5. Perskaityk knygą apie laisvę (perskaitytos 27 994 knygos).

 

Skaitymo iššūkis Kupiškio rajono bibliotekose

 

                      Vasaros iššūkio svetainėje www.vasarasuknyga.lt užsiregistravo 131 skaitytojas iš Kupiškio viešosios bibliotekos bei jos padalinių (Adomynės, Alizavos, Juodpėnų, Naivių, Noriūnų, Rudilių, Salamiesčio, Subačiaus ir Virbališkių). 3 skaitytojus, neturėjusius galimybės užsiregistruoti svetainėje, registravo bibliotekininkai. Tad Vasaros iššūkį sėkmingai įveikė 114 skaitytojų: 92 suaugę skaitytojai ir 22 vaikai. (2022 metais užsiregistravo 126 skaitytojai, įveikė 114).

Skaitymo iššūkyje perskaityta knygų:

Perskaityk fantastinę knygą – 117;

Perskaityk knygą, kuri buvo ekranizuota – 116;

Perskaityk knygą, kurios pavadinime minimas vietovardis – 118;

Perskaityk negrožinę knygą – 114;

Perskaityk knygą apie laisvę – 119.

 

Skaitymo iššūkis Kupiškio viešojoje bibliotekoje

 

Svetainėje www.vasarasuknyga.lt užsiregistravo 34 viešosios bibliotekos skaitytojai (skaitytojai užsiregistravo bibliotekoje). Užduotis sėkmingai įveikė 30: 25 suaugę skaitytojai ir 5 vaikai. 3 skaitytojai užduotį atliko dvigubai. (2022 metais įveikė 42 skaitytojai).

„Perskaityk fantastinę knygą“ – 34;

„Perskaityk knygą, kuri buvo ekranizuota“ – 31;

„Perskaityk knygą, kurios pavadinime minimas vietovardis“ – 32;

„Perskaityk negrožinę knygą – 31;

„Perskaityk knygą apie laisvę“ – 35.

Dalyvaujantys iššūkyje rinkosi įvairių pavadinimų knygas. Taip susiformavo perskaitytų knygų TOP 10:

1. Barreau N. „Vieną vakarą Paryžiuje“;

2. Andrius Tapinas „Vilko valanda“;

3. Andrius Tapinas „Vilko valanda“;

4. Jurga Ivanauskaitė „Miegančių drugelių tvirtovė“;

5. Jack London „Martinas Idenas“;

6. J. R. R. Tolkien „Hobitas, arba Ten ir Atgal“;

7. Palmira Galkontaitė, Lina Šlipavičiūtė „Ištrūkusios iš pragaro“;

8. Yeonmi Park „Išgyventi: Iš Šiaurės Korėjos – į laisvę“;

9. Nadia Murand „Paskutinė mergina. Mano nelaisvės ir kovos su „Islamo valstybe“ istorija“;

10. Isabel Allende „Dvasių namai“.

Dalyvaujantys iššūkyje viešosios bibliotekos skaitytojai geriausiai įvertino šias perskaitytas knygas:

1. Dan Brown „Da Vinčo kodas“;

2. Heather Dune Macadam „999 Aušvico moterys“;

3. I. Skujaitė „Karo nuotaka“;

4. Gina Viliūnė „Smiltės ir Vėjo kelionė po Baltijos jūrą“;

5. Asta Kiselienė „Labas Raidė 3 knyga“;

6. Disney „Didžiulė pasakų knyga apie Ledo šalį“;

7. T. Chevallier „Mergina su perlo auskaru“;

8. Z. Čepaitė „Londono vėjas“;

9. Baltos lankos „Gimė būti laisvi“;

10. S. Kingas „Švytėjimas“.

                      Tiek Lietuvos, tiek ir Kupiškio rajono skaitytojų Vasaros iššūkis sutinkamas entuziastingai. Likus mėnesiui-dviem iki jo pradžios internetinėje erdvėje pradedama „spėlioti“, kokios bus užduotys. Tą teigia ir patys skaitytojai: „Pralauš skaitymo blokus ir atvers naujas literatūros plotmes“, „Skaičiuoju dienas kaip širdies pulsą. Skaitymas man tarsi oras, taigi labai laukiu „Vasaros su knyga“ iššūkio“,Skaitydama jaučiuosi nevieniša, nes su manimi visa laiką yra knyga“, „Labai atidžiai renkuosi knygas pagal užduotas užduotis“, Kasmet laukiu „Vasaros su knyga“! Tai mano metų didžiausias džiaugsmas...“, „Kartu su dešimtmete dukryte abi dalyvausim trečius metus iš eilės, dabar tai mūsų bendras projektėlis, tad ačiū, kad buriat, sudominat ir padedat sukurti žmonėms dar artimesnį ryšį. Knygos jungia!“.

Viena iš akcijos koordinatorių R. Paukštytė teigia, „Nors vyrauja mitas, kad skaitymas yra labai asmeniška, introvertiška veikla, tačiau knyga gali tapti terpe nuoširdžiam dialogui. Skaitymo iššūkio „Vasara su knyga“ socialinių tinklų sekėjai noriai dalijasi skaitymo įspūdžiais, džiaugiasi bendryste. Iššūkis padeda kurti ir glaudesnį ryšį su šeima. Kai vienas paima knygą į rankas, skaitymas įtraukia ir kitus.“

Šiųmetė aštuntoji „Vasara su knyga“ ypatinga tuo, kad įsiterpia į naują, šiemet pirmą kartą vykdomą skaitymo skatinimo projektą „Metai su knyga“. Skaitymo ambasadorės Sigute Ach, Ilona Ežerinytė ir Jurga Šeduikytė ir toliau kvies visą Lietuvą kartu skaityti sezono knygas, visuose šalies regionuose toliau vyks susitikimai ir edukacijos su projekto edukatoriais, virtualūs renginiai.

Vis dėlto teiginys „Skaitymas tau tinka!“ yra teisingas. Ne pirmą kartą dalyvaujantys Vasaros iššūkyje nekantriai laukia kitų įdomių užduočių.

Nuo 2016 m. vykdoma akcija „Vasara su knyga“ yra LR kultūros ministerijos Skaitymo skatinimo 2019–2024 metų programos dalis. Projektą „Metai su knyga“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Renginio akimirkos

 

Bibliotekininkė Irėna Dugnienė
Lankytojų aptarnavimo skyrius
Nuotraukos ir video R. Vilčinskienės

Paskutinį kartą redaguota: 2023-10-20