Renginiai

FOTOMENININKO VILIAUS NAUJIKO ATMINIMUI SKIRTA DIENA

2023 07 27

Praėjusių metų liepos 27 d. miręs Vilius Naujikas (1940–2022) amžiams atgulė Skapiškio kapinėse, iš kurių matosi jo gimtosios sodybos vieta Mirabelėlio kaime – trobesių nebėra, tik senų medžių guotas. Fotomenininko artimieji ir būrelis jį pažinojusių pirmiausia ir užsuko į kapines, uždegė žvakeles. Metinių mišias Skapiškio Šv. Hiacinto (Jackaus) bažnyčioje aukojęs klebonas Albertas Kasperavičius jautriai prisiminė gana dažnai tėviškėje apsilankydavusį menininką ir sakė, kad kuriančių žmonių gyvenimas dažniausiai būna vingiuotas, pilnas įvairių išbandymų.

Pavakare Kupiškio viešoji biblioteka, kurioje nuo liepos pradžios veikia V. Naujiko fotografijų paroda, pakvietė į fotomenininko atminimui skirtą valandą ir neseniai išleisto jo fotografijų albumo „Mano gentis“ pristatymą.

Prisiminimais dalijosi brolis Jonas Naujikas, žmona Loreta, įvairiais gyvenimo tarpsniais V. Naujiką pažinoję skapiškėnai: kartu mokyklą lankę Aldona Kinderytė ir Daugirdas Merkys, pastaraisiais metais daugiau bendravęs miškininkas Vidmantas Markevičius, režisierė Vita Vadoklytė, kurios iniciatyva 2011 m. organizuota pirmoji personalinė V. Naujiko fotografijų paroda.

Klaipėdos universiteto profesorė, humanitarinių mokslų daktarė Roma Bončkutė prisiminė, kad studijų Vilniaus universitete laikais – tai buvo 1985–1988 metai – keletas filologių susipažino su V. Naujiku ir jo bičiuliu Viktoru Istorijos fakulteto kavinėje, ne kartą yra kalbėję, diskutavę apie kultūrą, Lietuvos istoriją, prasidedančius permainų vėjus. Fotomenininkas tuomet jaunai studentei įsiminė kaip apsiskaitęs, labai įdomiai bendraujantis, laisvas, nebijantis drąsiai išsakyti savo nuomonę žmogus.

Pristatydamas neseniai pasirodžiusį V. Naujiko fotografijų albumą „Mano gentis“ jo sudarytojas, dailėtyrininkas Vidmantas Jankauskas pasakojo, kad dar prieš keletą metų kalbino fotomenininką išleisti albumą, rašė projektą – deja, Lietuvos kultūros taryba finansavimo neskyrė. Po V. Naujiko netikėtos mirties šio darbo ėmėsi Vidmantas ir Loreta Naujikienė. Knygos, kurioje apie 100 nuotraukų iš ciklų „Kupiškėnai“ ir „Rokiškėnai“, leidybą parėmė Kupiškio rajono savivaldybė ir Vilniaus kupiškėnų klubas.  

Renginys vyko tarp V. Naujiko 1965–1966 m. darytų fotografijų, kuriose Kupiškio ir Rokiškio krašto žmonių portretai, kasdieniai darbai ir šventės, dar mažai melioracijos pakeistas kraštovaizdis. Jų fone įsiamžino ir V. Naujiko dukros Liūnė ir Laura, sūnus Paulius, anūkė Lėja, kiti artimieji, albumo sudarytojas Vidmantas Jankauskas, renginio organizatoriai.

 

Lina Matiukaitė
Kraštotyros ir edukacijos skyriaus vedėja
Foto R. Vilčinskienės, L. Matiukaitės

Paskutinį kartą redaguota: 2023-07-27