Renginiai

DAILININKĖ PRISIMINTA TĖVIŠKĖJE

2022 09 06

Saulėtą rugsėjo antrosios popietę Mazgeliškiuose neįprastas sujudimas – į dailininkės Bronislavos Jacevičiūtės-Jėčiūtės tėviškės sodybą rinkosi tautiniais rūbais pasipuošę žmonės, į kiemą vis suko mašinos. Ir buvo tam svarbi proga – Bronislavos vardadienio išvakarėse atidengta dailininkės, Kupiškio krašto garbės pilietės atminimui skirta lenta, kurią sukūrė kupiškėnas Audrius Laucius. Tradiciškai tokios lentos būdavo medinės ar iš metalo. Ši kiek kitokia, pagaminta naudojant šiuolaikines technologijas, iš jos į mus žvelgia Vidmanto Jankausko nuotraukoje įamžinta dailininkė. Ir užrašas: „Šiame name 1924–2010 m. gyveno dailininkė Kupiškio krašto garbės pilietė BRONISLAVA JACEVIČIŪTĖ-JĖČIŪTĖ“.
Mazgeliškių palivarką ir sodybą prieš šimtą metų, kai Bronislavai buvo tik ketveri metai, iš grafų Šuazelių de Gofje nusipirko Juozas ir Elžbieta Jėčiai, jau keli dešimtmečiai joje gyvena ūkininkas Henrikas Gineika. Atminimo lentą atidengė daug metų Jėčių šeimą pažinojusi Janina Nedveckienė, Kupiškio rajono savivaldybės meras Dainius Bardauskas ir sodybos šeimininkas. 
Prisiminimais dalinosi buvę B. Jacevičiūtės-Jėčiūtės kaimynai. J. Nedveckienė pasakojo, kad dailininkė iš Vilniaus į Mazgeliškius atvažiuodavo motociklu, vėliau – su mašina, buvo paprasta, labai mylėjo savo tėviškę, mielai bendravo su kaimo žmonėmis. Bronė Vizbaraitė-Bošienė prisiminė, kad dailininkė, tik atvažiavusi į tėviškę, ateidavo pas juos pieno, sviesto, sūrio, vis pasikalbėdavo. Kaimynystėje gyvenantis Zigmantas Aleksandravičius lankėsi pas B. Jacevičiūtę-Jėčiūtę Vilniuje, yra įsigijęs keletą jos paveikslų. Albumą „Tapytoja Bronislava Jacevičiūtė-Jėčiūtė“ parengusi muziejininkė Aušra Jonušytė pasakojo, kad su dailininke buvo asmeniškai pažįstama, studijų metais gyveno jos dirbtuvėse pačiame Vilniaus centre. Buvusi labai gera, rūpestinga, vaišinga niekada Aušros neišleisdavo nepavalgiusios. Juodpėnų bibliotekininkė Rita Liogienė pasakojo, kad dailininkė vis pasikalbėdavo su jos tėveliu, užeidavo ir į biblioteką. Paprastai apsirengusi, su berete, dažnai medžių spygliais apkibusia.
Iš Kupiškio etnografijos muziejaus pasiskolintą tapybos darbų parodą pristatęs Kupiškio viešosios bibliotekos direktorius Algirdas Venckus sakė, kad B. Jacevičiūtė-Jėčiūtė buvo pripažinta dailininkė, jos sodrių spalvų paveiksluose vyrauja gamtos motyvai, yra nutapiusi ir portretų. Daugelyje darbų vaizdavo tėviškės sodybą, papuoštą verandos su įmantriais drožiniais ir apsuptą tėvų sodintais medžiais.
Buvo perskaitytas renginyje negalėjusios dalyvauti dailininkės brolio Jono dukros Reginos Jėčiūtės-Gaškienės laiškas, kuriame ji dėkojo kupiškėnams, kad prisimena tetą ir labai gražiai įamžino atminimą jos brangiausioje vietoje – tėviškėje. „Tikiu, kad Bronelė iš kažkur aukštai džiaugiasi ir saugo gimtąją sodybą“, – šiais žodžiais baigė laišką dukterėčia Regina.
Po šimtamečiu ąžuolu grojo Kupiškio kultūros centro tradicinių muzikos instrumentų ansamblis „Kupiškio krošto muzikontai“ (vadovė Alma Pustovaitienė), dainavo Šimonių padalinio mišrus vokalinis ansamblis „Juodupėlė“ (vadovė Aldona Bagdonienė). Pilnateisė renginio dalyvė buvo ir visus svečius pasitikusi bei išlydėjusi kolių veislės kalytė Bela. Jaukus susibūrimas užsibaigė Aldonos, sodybos šeimininko Henriko ir jo anūko Domo daina apie ąžuolą, kuriai pritarė visi susirinkusieji.  
Dailininkės Bronislavos Jacevičiūtės-Jėčiūtės atminimo įamžinimas jos tėviškės sodyboje – tai viena iš Kupiškio viešosios bibliotekos vykdomo projekto „Atminties erdvės ir ženklai Kupiškio krašte“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kupiškio rajono savivaldybė, iniciatyvų.
 
Lina Matiukaitė
Projekto „Atminties erdvės ir ženklai Kupiškio krašte“ vadovė
Foto ir video R. Vilčinskienės

Paskutinį kartą redaguota: 2022-09-14