Renginiai

Atskleidė gyvūnijos pasaulio paslapčių

2023 11 08

Nuo spalio mėn. pabaigos Alizavos bibliotekos skaitykloje „apsigyvenę“ lietuviški žvėrys ir žvėreliai, paukščiai bei paukšteliai. Bibliotekos lankytojai jais grožisi, diskutuoja, kas yra kas.

Lapkričio 8 dieną įvyko mokinių susitikimai su šių gyvūnų portretų autoriumi, gamtos mokytoju Audriumi Inapu.

Jis pasakojo, kad fotografuoti pradėjo nuo 8 klasės. Tuomet dar su juostiniu fotoaparatu, kai brangus buvo kiekvienas kadras. Dabar gi, tinkama nuotrauka atrenkama iš 200–300 kadrų.

Kad nuotrauka būtų tinkama fotografuoti reikia iš pakankamai arti, 2–4 metrų. Gyvūnus reikia prisivilioti maistu. Fotografuojama, kai gyvūnas keliauja pasimaitinti arba kai maitinasi. Gyvūnai girdi 16 kartų geriau už žmogų. Paukščiai labai gerai mato. Todėl fotografas turi maskuotis ir nejudėti.

Gyvūnų portretų autorius atskleidė įdomių paslapčių apie kiekvieną portreto savininką. Paaiškėjo, kad tai anaiptol ne varnos portretas, o kranklio. Labai protingo paukščio, kurį net kalbėti žmonės išmoko. O į akis jis žiūri, todėl, kad girdi nuolatinį fotoaparato spragsėjimo garsą, o lęšyje mato savo atvaizdą.

Paaiškėjo, kad nuotraukoje ne gegutė, o gegutės patinėlis, ir kukuoja ne gegutės, o patinėliai.

Mokiniai sužinojo, kad kiškiai fotografuojami per jų tuoktuves, tada jie būna prisigraužę medžių žievės ir, nuo jos apkvaišę, nebebijo. O tuokiasi kiškiai net kelis kartus per metus.

Briedžiai fotografuojami pavasarį, nes tada būna su gražiais ragais. Rudenį jie numeta savo ragus. Jeigu briedis be ragų, jo amžių galima nustatyti iš barzdos. Kuo vyresnis, tuo smailesnė.

Fotografas pasakojo, kad ilgiausiai išlauktas kadras – jūrinio erelio. Šie paukščiai gyvena prie jūros, Klaipėdoje, o maitintis atskrenda net į Kupiškio rajoną. Jie gerai mato naktį. Vyresnio erelio uodegos plunksnos baltos, o snapas geltonas.

Naktiniai gyvūnai barsukai nufotografuoti anksti rytą.

Žaliūkės kartu su zylutėmis atskrenda į lesyklėlę, ir, pabėrus saulėgrąžų sėklų, užtamsinus langą, pro plyšelį jas galima fotografuoti net su telefonu.

Gyvūnų portretai bibliotekos lankytojus džiugins iki lapkričio 20 d.

 

Bibliotekininkė Danutė Miknevičienė
Nuotraukos D. Miknevičienės

Paskutinį kartą redaguota: 2023-11-08