Renginiai

Apie sapnus ir jų paslaptis

2021 10 17

Kupiškio viešojoje bibliotekoje viešėjo žurnalistė, rašytoja, lektorė Rita Užtupaitė-Banienė (Rita Bany) ir pristatė savo naujausią knygą „Sapnų valdovės paslaptys“. Renginio vedėjos paklausta, kada susidomėjo sapnais ir jų interpretacijomis, viešnia pasakojo, kad dar būdama paauglė tėvų bibliotekoje surado Zigmundo Froido knygą „Sapnų aiškinimas“, kurią perskaičius viskas ir prasidėjo. Nuo penkiolikos metų ji rašė sapnų dienoraštį, susirado daugiau literatūros apie sapnus, žinias gilino pas Tibeto dvasinius mokytojus, lamas. Mokėsi sapnų terapijos ir aktyvaus sapnavimo Jungtinėse Amerikos valstijose pas istoriką, rašytoją Roberto Mosso, turi jo mokyklos sertifikatą.
Ji teigė, kad didieji pasaulio atradimai padaryti sapnų būklėje – tai aprašyta ir knygose: Dimitrijus Mendelejevas sapne pamatė visą cheminių elementų lentelę, Frederikas Šopenas, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis sapne girdėdavo muziką, geri sapnuotojai buvę rašytojai Markas Tvenas ir Aleksandras Grinas.
Pasak R. Bany, kad žmogus galėtų pailsėti, sapne išsijungia ilgalaikė atmintis, lieka tik trumpalaikė. Dienos metu būname užsiėmę įvairiais reikalais, nėra kada galvoti, kai nurimstame, miegame, tada ateina sapnas – pasąmonės pasaulis, išreikštas vaizdiniais. Dažniausiai sapnuojama naktį, tarp 5–7 val. Sapnuoja visi žmonės, tik ne viskas įsimenama. Buvo siūloma tik nubudus iš miego užsirašyti sapnus, o paskui jau aiškintis jų prasmę.  
Lektorė pasakojo, kad sapnai būna labai įvairūs: pranašingi, košmariški, spalvoti ir juodai balti, trumpi ir pasikartojantys keletą naktų iš eilės, patarė, kaip sapnus užprogramuoti. Apie visai tai rašoma ir knygoje „Sapnų valdovės paslaptys“, taip pat atskleidžiamos aktyvaus ir sąmoningo sapnavimo paslaptys, supažindinama su įvairiomis sapnų interpretacijos technikomis. Keletas renginio dalyvių panoro plačiau susipažinti su sapnų paslaptimis ir įsigijo R. Bany knygą. Kas nesuspėjote to padaryti, nenusiminkite – autorė padovanojo „Sapnų valdovės paslaptis“ viešajai bibliotekai.
Lina Matiukaitė
Kraštotyros ir edukacijos skyriaus vedėja

Paskutinį kartą redaguota: 2021-10-20