Renginiai

Alizavos biblioteka dalyvavo akcijos „Skaitmeninė savaitė 2023“ renginiuose

2023 05 08

Europinė akcija „Skaitmeninės savaitės 2023“ pakvietė domėtis technologijomis, atrasti jų naudą, sužinoti daugiau ir išdrįsti jas išbandyti.
Pažintis su E. Sveikatos portalu
Balandžio 18 d. mokėmės prisijaukinti E. Sveikatos internetinį puslapį.
Specialistės mokė, kaip prisijungti prie savo paskyros. Pasakojo, kaip tapti asmenų, neturinčių prisijungimo priemonių, atstovais. Mokė, kur rasti ir kaip peržiūrėti siuntimo informaciją. Pabrėžė, į ką svarbiausia atkreipti dėmesį siuntime. Pasakojo, kokias parinktis svarbu užpildyti registruojantis, kaip pasirinkti gydytoją specialistą, kaip nustatyti būsimo vizito laiką. Aiškino, kaip pasitikrinti ar sėkmingai užsiregistravo pas gydytoją. Demonstravo, kaip, prireikus, atšaukti planuojamą vizitą ir kt. Visi dalyviai gavo išsamius atsakymus į pateiktus klausimus.
Kvalifikuotas elektroninis parašas
Balandžio 27 d. sužinojome apie kvalifikuotą elektroninį parašą, jo naudą ir saugumą. Viktoras Kamarevcevas, „SK ID Solutions“ verslo vadovas Lietuvoje, išsamiai apibudino, kas yra elektroninis parašas, ką reiškia pažangus e. parašas, ką reiškia kvalifikuotas e. parašas. Papasakojo apie populiariausias priemones: Smart-ID, Mobile-ID, ID kortelę. Paneigė mitus, kad su programėlėmis galima sugadinti įrenginį, kad sudėtinga naudotis, kad brangu, kad gali pavogti PIN kodus ir t. t. Smart-ID yra visiškai nemokama vartotojui. Jei turi Smart-ID, tai el. parašą jau turi, tik reikia pasikelti lygį, kad jis būtų kvalifikuotas (iš žalio fono – į baltą foną). Pranešėjas kalbėjo apie e. parašo efektyvumą, patikimumą bei teisinę galią.
Kritiškai vertino reklamą
Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė, pasinaudodama „Skaitmeninių savaičių“ metodine medžiaga, organizavo 6 klasės mokiniams žaidimą-diskusiją „Reklamos kritikas“. Šiais laikais, norėdami atkreipti dėmesį  produktų gamintojai naudoja tokius šūkius kaip „Šią dantų pastą rekomenduoja 4 iš 5 gydytojų!“, „Ši lėlė yra tikroviškiausia!“. Tokie šūkiai skatina vartotojus manyti, kad produktas yra saugus, efektyvus ir geresnis nei kiti pamirštant, kad įmonė reklamoje nepateikia jokių loginių tai įrodančių faktų, atlikto tyrimo, apklausos šaltinių, ar duomenų, kas tyrimą ar apklausą finansavo. Tokie šūkiai – tiesiog paprasta manipuliacija vartotojais – nuo pačių mažiausių, kuriems sakoma, kad žaislas yra šauniausias, iki vyriausių, kuriems žadamas išskirtinis produkto efektyvumas.
Mokiniai, pasiskirstę komandomis vertino duotus reklamos šūkius, klausdami „O kas taip nusprendė?“ „Kiek žmonių buvo paklausta?“. Užduodami klausimus mokiniai diskutavo apie reklamą – ar ji klaidina vartotoją, ar ne. Šis, gana linksmas, žaidimas privertė mokinius kritiškai vertinti ir internete matomas reklamas ir perkant produktus, ir vertinant antraštes.
 
Ar kiekvienas galime atrasti sau tinkamą IT profesiją ir kurią jos sritį rinktis?
Gegužės 4 d. 8 ir 9 klasių mokiniai dalyvavo tiesioginėje transliacijoje „IT profesijos: kaip nepasiklysti pasirenkant?“ „Omnisend“, sėkmingai veikiančios įmonės, kuriančios el. komercijos marketingo automatizavimo platformą, atstovai Justina, Liudas ir Sergej dalijosi asmenine patirtimi, pasakojo apie informacinių technologijų srities specialybes, atskleidė jų subtilumus. Personalo vadovė Justina kalbėjo, kad IT specialistų labai trūksta, įmonei reikalingi ir testuotojai, ir programuotojai, ir grafikos dizaineriai, ir inžinieriai. Ji papasakojo, kaip įmonėje rūpinamasi jaunais talentingais žmonėmis, kaip stengiamasi jiems padėti, tačiau pabrėžė, kad reikalingi darbštūs ir talentingi specialistai. Darbdavys visada vertina svarbiausią jaunuolio savybę, padaryti darbą iki galo ir siekti užsibrėžto tikslo. Atskleidė paslaptį, kad programuotojai uždirba nė kiek ne mažiau už Seimo narius.
Ką žinau apie kibernetinį saugumą?
Gegužės 1–5 d. Alizavos pagrindinės mokyklos 6–9 klasių mokiniai jungėsi prie Kahoot programėlės ir dalyvavo Kibernetinio saugumo žinių iššūkyje.
Sėkmės istorija
Kupiškio r. Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė pateikė konkursui „Kartu įveikiame krizes“ mokyklos bibliotekos sėkmės istoriją ir ... laimėjo prizą!
 
Bibliotekininkė Danutė Miknevičienė
Foto D. Miknevičienės

Paskutinį kartą redaguota: 2023-05-22