Renginiai

Projektas „Kartas sujungianti fotografija“ baigėsi netradiciškai

2020 11 09

Kupiškio rajono viešoji biblioteka baigia įgyvendinti projektą „Kartas sujungianti fotografija“, kurį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba, remia Kupiškio rajono savivaldybė. Jo tikslas – Kupiškio krašto kultūros paveldo išsaugojimas ir jo savitumo atskleidimas per fotografijos meno retrospektyvą ir naujas kūrybines iniciatyvas, į jas įtraukiant kraštiečius fotomenininkus ir fotografus mėgėjus. Projektas buvo skirtas ir Kupiškio fotometraštininko Juozo Kraujūno (1945–2008) 75-ųjų gimimo metinių paminėjimui – jo fotografijų archyvas saugomas mūsų bibliotekoje.
 
Buvo planuota baigiamąjį projekto renginį organizuoti Kupiškio viešojoje bibliotekoje. Deja, su Covid 19 susijusi situacija pakeitė planus. Lapkričio 7-oji – pirmoji karantino diena, gyvai su projekto dalyviais susitikti negalėjome, todėl su kolege Rūta Vilkiene pakvietėme juos į vaizdo konferenciją. Prisijungė 18 pašnekovų, Kupiškyje ir kituose miestuose gyvenančių. Fotografas Vilius Naujikas vaikščiojo po Rūdininkų girią ir su mumis bendravo.
 
Prisiminėme pagrindinius projekto renginius: birželio 6 d.–spalio 30 d. viešojoje bibliotekoje veikusią retrospektyvinę fotografijų parodą „Kupiškis ir Kupiškėnai“, kurioje eksponuoti Juozo Kraujūno, Juliaus Aleknos, Valdo Kopūsto, Viliaus Naujiko, Vigilijos Grigienės, Vidmanto Jankausko darbai, birželio 6–7 d. vykusį fotografų plenerą „Pasivaikščiojimai po Kupiškio kraštą“ ir jo metų sukurtų darbų parodą, nuo liepos 9 d. eksponuotą Lauryno Stuokos-Gucevičiaus aikštėje ir prie viešosios bibliotekos. Parodos eksponuotos viešose erdvėse, todėl jas apžiūrėjo tikrai daug kupiškėnų ir miesto svečių – lankytojų skaičiaus net neįmanoma suskaičiuoti. Kupiškio viešosios bibliotekos interneto svetainėje nuo pavasario veikia vyr. bibliografės Jolitos Pipynienės parengta virtuali paroda „Juozo Kraujūno fotografijose – Kupiškio kraštas ir jo žmonės“.
 
Aptarėme fotomėgėjams skirto konkurso „Žvilgsnis į Kupiškį“, kuriam nuotraukas atsiuntė 35 autoriai (20 suaugusiųjų ir 15 Lauryno Stuokos-Gucevičiaus 2 c klasės mokinių), rezultatus. 103 fotografijos, nenurodant autorių pavardžių, buvo paskelbtos viešosios bibliotekos facebook paskyroje. Spalio 5–18 d. vyko balsavimas už labiausiai patikusias fotografijas: savo nuomonę išreiškė 583 socialinių tinklų vartotojai. Daugiausiai „Patinka“ surinko šios fotografijos: Airos Balnevičiūtės „Kupiškio marios lietui lyjant“ (476), Ernestos Masiulionytės „Saulei nusileidus“ (393), Vytauto Gečiausko „Besigaivinantis medis“ (153).
 
Konkurso nuotraukas vertino ir profesionalūs fotografai: V. Kopūstas, portalo 15min.lt fotoskyriaus vadovas, Lietuvos spaudos fotografų klubo narys ir J. Alekna, mokytojas, fotografas, prieš keletą metų vadovavęs fotobūreliui Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijoje. V. Kopūstui labiausiai patiko Martyno Survilos „Gaiva“ („Peržiūrint visas nuotraukas, į šią norėjosi žiūrėti ilgiau. Prisimerkus primena paveikslą“.) ir jau minėta A. Balnevičiūtės fotografija („Spalvos, kompozicija, nuotaika – viskas tvarkinga ir visai neblogai žiūrisi.“) Dar jis išskyrė šias fotografijas: V. Grigienės „Vestuvės. Laukiam jaunųjų“, Jolantos Knizikevičienės „Rudens lygiadienis“, gimnazistų Kamilės Gatulytės „Trečias žvilgsnis pro langą“ ir Martyno Mikšio „Žaliojoje girioje 3“. Pasak J. Aleknos, geriausia fotografija – J. Knizikevičienės „Astravuos“, dar jis paminėjo keletą darbų: Banguolės Aleknienės „Gyvenimas“, Ruslano Kudijanovo „Pyragių ežerėlis rudenį“, E. Masiulionytės „Kupiškio marios naktyje“. Konkurso fotografijų virtualią parodą galite pasižiūrėti mūsų bibliotekos interneto svetainėje „Virtualios parodos“.
 
Vaizdo konferencijos dalyviai dalijosi įspūdžiais apie jiems mielą pomėgį – fotografavimą, minėjo labiausiai patikusias konkurso nuotraukas. Žurnalistė B. Aleknienė, dažniausiai fotografuoja darbo reikalais, sutinka daug įdomių ir unikalių žmonių – jiems ir dėkinga už užfiksuotas nepakartojamas akimirkas. E. Masiulionytė gyvena ne Kupiškyje, bet dažnai su fotoaparatu klajoja po mūsų kraštą, yra dalyvavusi įvairiose parodose, konkursuose. J. Janušonienė sakė, kad fotografuoti įkvėpė Norvegija: keletą vasarų ten yra dirbusi ir buvo sužavėta nepakartojamais gamtos vaizdais, kurių negalėjo neužfiksuoti. Ji savaitgaliais išeinanti į gamtą ir fotografuojanti, ypač mėgstanti saulėlydžius, teigė, kad nuotraukoje užfiksuota ir sustabdyta akimirka leidžia pamatyti įvykius, žmones, vietoves, laiko virsmą, metų laikus ir netgi emocijas, o per objektyvą matomas vaizdas yra ryškesnis ir įgauna kitą prasmę. Jau beveik dešimtmetį su fotoaparatu draugaujančiai Dianai Gurklytei fotografavimas – tai poilsis, laisvalaikis, labai mėgstanti makro fotografiją – užfiksuoti gėles ir kitus objektus iš labai arti. V. Grigienė stengiasi įamžinti svarbius Kupiškio įvykius, renginius, nori, kad tai liktų istorijai, o Zita Jurgelionienė fiksuoja kelionių po užsienio šalis ir Lietuvą įspūdžius, bet labai žavisi ir rudenio gamta. Nuo mokyklos laikų fotografuojančios J. Knizikevičienės nuotraukos susijusios su tiesioginiu muziejininkės darbu – jose kultūros paveldo objektai, tradicinės šventės. Vytautas Gečiauskas prisipažino nemėgstantis fotografuoti žmonių, o konkursui pateiktoje nuotraukoje medis, prie kurio jis pats užaugo – kiek čia vaikystėje žaista, susitikta su draugais, svajota.
 
V. Naujikas priminė, kad geriausi kadrai saulei tekant. Siūlė visiems nepatingėti, anksčiau atsikelti ir fotografuoti saulėtekius. Pokalbyje nuskambėjo siūlymas sukurti facebook grupę, kur būtų skelbiamos fotografijos, autoriai diskutuotų, vertintų vienas kito nuotraukas, įvardintų klaidas, patartų. Tikėkimės, kad atsiras žmogus, kuris administruotų tokią grupę.
 
Dėkoju visiems projekto dalyviams – profesionaliems fotografams ir mėgėjams. Saugokime save ir kitus, tikėkime ir sulauksime šviesesnių dienų, kada galėsime susitikti ir betarpiškai pabendrauti. Jiems skirtos padėkos, prizai ir įvairios dovanėlės yra viešojoje bibliotekoje ir bus saugiai perduotos adresatams. Iš tikrųjų, projektas nesibaigia, fotografijų paroda „Kupiškis ir kupiškėnai“ jau pradėjo kelionę po rajoną – veikia Subačiaus ir Salamiesčio bibliotekose.
 
Lina Matiukaitė
Projekto vadovė, Kraštotyros ir edukacijos skyriaus vedėja
Foto: L.Matiukaitės, R.Vilkienės, J.Vosylienės
 
 

Paskutinį kartą redaguota: 2020-11-09