Naujienos

Knyga apie Kupiškio krašto žmones – garbingame sąraše

2021 02 03

Džiugu, kad šiais metais į knygų sąrašą Jurgos Ivanauskaitės premijai „Už laisvą, atvirą ir drąsią kūrybinę raišką“ gauti įtraukta ir Rugilės Audenienės knyga „Vojago“. Apie ką ši knyga?
Kiekviena šeima ir giminė turi vertingų istorijų tik reikia jas surasti ir papasakoti. Svarbu išklausyti tuos žmones, kol jie dar gyvi. Knygos autorė R. Audenienė sako, jog yra kilusi „tarp Biržų ir Kupiškio“. Šio krašto žmonių likimai ir sugulė į jos debiutinę knygą. Romaną parašyti paskatino į rankas patekęs tetos dienoraštis, kuris atskleidė išskirtos šeimos istoriją. Pagrindinis romano herojus – esperantininkas Juozas Gaidukas, Rugilės senelis, kilęs iš Subačiaus. Rugilė senelį pažino tik iš jo laiškų, dienoraščio ir artimųjų pasakojimų. J. Gaidukas buvo labai šviesus žmogus – aktyvus, darbštus, mėgo bendrauti, daug skaitė, mokėjo šešias kalbas, žaidė šachmatais.
Išvertus iš esperanto kalbos, romano pavadinimas reiškia kelionę. O ta kelionė buvo ilga: iš Lietuvos, Subačiaus miestelio Kupiškio rajone, J. Gaidukas priverstinių darbų išvežtas į Vokietiją, iš ten po karo perkeltas prie Balchašo ežero į Kazachstano plynes, o vėliau, grįžęs namo, irgi nuėjo ilgą gyvenimo kelią. Rašydama šią knygą, autorė domėjosi esperanto kalba. Tuo laiku, kai jos senelis išmoko kalbą – tai buvo naujas, progresyvus dalykas, tai buvo ateities kalba, tarsi didelė svajonė pažinti pasaulį.
Rugilė Audenienė viliasi, kad jos knyga paskatins žmones užrašyti šeimos pasakojimus, išgyvenimus. Atrodo, kad mūsų gyvenimai niekam neįdomūs, bet kartais mums nereikšmingos detalės tampa tokios svarbios. O pabaigai – trumputė ištrauka iš knygos.
Jurgos Ivanauskaitės premija tradiciškai būdavo teikiama Tarptautinės Vilniaus knygų mugės metu. Šiais metais vasario pabaigoje mugė neįvyks, bet tikimės, kad tuo metu profesionalų komisija jau bus nusprendusi, kam atiteks garbinga premija.
Linkime Rugilei Audenienei ir jos kelionei sėkmės, o jums – gero skaitymo!
 
Romualda Vasiliauskienė
Kraštotyros ir edukacijos skyriaus vyresn. bibliotekininkė

Paskutinį kartą redaguota: 2021-03-16