Naujienos

Dailininkas Remigijus Gataveckas atsisakė piešti

2020 09 07

šunis žaidžiančius kortomis, tačiau sutiko vesti akademinio piešimo pamoką Kupiškio viešosios bibliotekos lankytojams.
Broliai Remigijus ir Algirdas Gataveckai gerai žinomi dailės profesionalai – retas nėra girdėjęs apie jų talentą, ypač po to, kai prezidentei Daliai Grybauskaitei įteikė sukurtą jos portretą. Šių dailininkų meistriškumas tiesiog stulbinantis – fotografinio realizmo metodu dirbantys broliai pasiekia didesnį nei realybėje vaizduojamo objekto tikroviškumą, naudodami unikalias savo sukurtas piešimo technikas – visa tai ir sudaro didžiausią jų kūrinių vertę.
Laimingai sutapus aplinkybėms (R. Gatavecko uošviai gyvena mūsų mieste) ir parėmus Lietuvos kultūros tarybai, pavyko sutarti dėl akademinio piešimo pamokos Kupiškio viešojoje bibliotekoje. Ši pamoka įvykusi kaip projekto ,,Šventinis desertas kovo 11-ąjai“ sudėtinė dalis, vyko buvusių kareivinių pastato parodų salėje rugsėjo 4 dieną. Daugiau kaip dvidešimt dalyvių, iš anksto užsiregistravę telefonu, piešė kaip tikri dailininkai – stovėdami prie molbertų, klausydami Vilniaus Dailės Akademijos docento R. Gatavecko aiškinimų apie akademinio piešimo taisykles. Nors pamokos dalyviai buvo labai įvairaus amžiaus – nuo mokyklinio amžiaus iki solidaus amžiaus senjorų, tačiau tai nesutrukdė jaunam, bet jau patyrusiam dailė pedagogui paaiškinti ir pademonstruoti svarbiausius akademinio piešinio elementus. Dvi su puse valandos trukusi pamoka prabėgo nepastebimai – toks jausmas pažįstamas visiems, dirbantiems mėgstamą darbą ir nors  pasiekti norimo rezultato ne visiems pavyko, nusiminusių nebuvo – labai gerai buvo galima matyti, kokį didelį kelią reikia nueiti siekiant meistriškumo ir kokia milžiniška distancija skiria tikrą meistrą nuo pradedančio mėgėjo. Žinojimas išlaisvina ir sustiprina – pamokoje dalyvavę Kupiškio Lauryno Stuokos gimnazijos gimnazistai manau su tuo sutinka.
Po pamokos nedideliu būreliu susėdę aptarti rezultatų, šnekučiavomės apie dailininko gyvenimą ir darbą. R. Gataveckas šiuo metu dirba Vilniaus Dailė Akademijoje, tačiau kaip dailininkas taip pat turi daug užsakymų, tarp kurių būna ir tikrai kurioziškų – vienos verslo firmos darbuotajai kreipėsi su prašymu perpiešti paveikslą vaizduojantį šunis žaidžiančius kortomis, o kiti nustemba sužinoję kūrinio kainą. Taip, kaina gali pasirodyti tikrai įspūdinga – jei dar prieš kelis metus darbai kainavo daugiau kaip keturis tūkstančius eurų, tai dabar jie kainuoja daugiau kaip 20 tūkstančių. Kodėl taip brangiai? Atsakymas paprastas – natūros dydžio piešinio kūrimas kartais trunka ir daugiau kaip metus – jei padalinsime šią sumą mėnesiais gausime kainą, kuri nėra tokia įspūdinga, bet realiai atspindinti dailininko meistriškumo lygį ir kūrinio sukūrimo laiką. Užsakymų netrūksta, dažnai tenka atsisakyti, rekomenduoti kitus autorius – procesas užtrunka, ir darbas brangiai kainuoja, tai ar ne todėl iš Vilniaus dailės Akademijos piešimo katedros fondų dingę dailininko R. Gatavecko darbai iki šiol nėra surasti? Taip, iš tiesų, kada derinome pamokos vedimo detales, prašiau Remigijaus atsivežti ką nors iš savo studijų laikų piešinių – deja, atsakymas buvo netikėtas – piešiniai pavogti iš akademijos piešimo katedros fondų... kolekcionierių grobis? Kas dabar žino, bet šis faktas tik patvirtina kūrėjo darbų vertę.
 
Kupiškio viešosios bibliotekos direktorius                                                Algirdas Venckus
Foto A. Venckaus
R. Vilčinskienės

Paskutinį kartą redaguota: 2020-09-08