Edukacinė ekskursija po Salamiestį

Nyksta sodybos, ištisi kaimai, tad pravartu žinoti savo gyvenamosios vietos istoriją. Reikia ugdyti jaunosios kartos patriotizmą, savo meilę kraštui. Taip buvo sumanyta edukacinė ekskursija po Salamiestį „Reformacija Salamiestyje... kas, kur, kada„.
Ekskursijoje dalyvavo Salamiesčio pagrindinės mokyklos 2–4 klasių mokiniai su mokytoja Danute Zoviene. Bibliotekininkė Gražina Laucienė vaikus pakvietė aplankyti Salamiesčio miestelio įžymias istorines vietas. Gegužės 14 dieną visi iškeliavome į pažintinę išvyką.
Salamiestis – išskirtinis miestelis Lietuvoje, nes iki šių dienų išlikusi evangelikų reformatų bendruomenė, turinti savo maldos namus, kurių praeitis siekia apie 500 metų. Ekskursantai pirmiausia ir aplankė šią bažnytėlę. Turėjome progą ją apžiūrėti ne tik iš lauko, bet ir iš vidaus, nes šios bendruomenės pirmininkas Jonas Naktinis mielai atrakino duris. Bibliotekininkė papasakojo daug didikų Radvilų laikus menančių istorinių faktų, nes Radvilų dėka buvo pastatyti šie maldos namai, parapijos vaikams skirta mokykla, dvaras. Niekas nežino, kaip mokykla atrodė, bet ji buvo pirmoji ir seniausia Kupiškio krašte. Prie naujosios mokyklos pastatytas paminklas (autorius kupiškėnas Vytautas Jasinskas) pirmajai mokyklai ir reformacijos pradžiai Salamiestyje atminti.
Vėliau keliavome prie Salamiesčio dvaro. Šie klasicistinio stiliaus rūmai buvo pastatyti 19 amžiuje. Bibliotekininkė papasakojo įdomių istorinių faktų apie didikų Radvilų tuometinį gyvenimą, paprastų žmonių vargus ir buitį. Grįždami aplankėme grūdų saugyklos (magazino) likusį fragmentą, kuris irgi turi savo istoriją. Tokia buvo pirmoji pažintis su Salamiesčio miestelio įžymybėmis ir tikimės ne paskutinė.

Gražina Laucienė
Salamiesčio padalinio bibliotekininkė

 

dvar01
 
20190514 124638 
salamiescio dvaras 20190514 124256