„DIAGNOZĖ: POETAS“ Panevėžyje

DSC09254

Valdemaro Kukulo atminimui skirtas Kupiškio viešosios bibliotekos projektas „Diagnozė: poetas" pradėjo kelionę po Lietuvą – balandžio 18 d. pristatytas Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje. Prieš renginį iš įrašo skambėjo kupiškėno Algimanto Kriūkos dainos, parašytos V. Kukulo tekstais, žmonės apžiūrinėjo mobilią parodą, kurioje daug fotografijų, rankraščių faksimilių, kitų dokumentų.
Vakarą pradėjo Kupiškio kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro studijos dalyviai, kitaip perskaitę V. Kukulo poeziją ir suvaidinę kompoziciją „Eilėraščio teatras". Parodytas 2001 m. „Kupiškėnų studijos" įrašyto interviu su poetu fragmentas. Kultūros renginių organizatorė Elvyra Pažemeckaitė pašnekesiui pakvietė V. Kukulo lietuvių kalbos ir literatūros mokytoją Genovaitę Vilčinskienę, Kupiškio kultūros centro režisierę Viliją Morkūnaitę ir projekto „Diagnozė: poetas" vadovę Liną Matiukaitę.
Nuo penktos klasės Valdą pažinojusi ir mokiusi G. Vilčinskienė prisiminė pirmuosius dvylikamečio berniuko poetinius bandymus ir labai spartų kūrybinį augimą – aštuntokas jau tapo respublikinio jaunųjų filologų konkurso laureatu, o tik baigęs vidurinę mokyklą išleido pirmąją knygą „Augimo nerimas" (1978 m.). Mokytoja maloniai nustebino susirinkusius – mintinai paskaitė keletą savo auklėtinio mokyklos laikų eilėraščių. Klausytojai turėjo gerą progą pavartyti jaunojo poeto eilėraščių sąsiuvinį, prirašytą dailiu raštu ir primargintą mokytojos pastabomis.
Režisierė V. Morkūnaitė prisiminė susitikimus su V. Kukulu, jo gebėjimą kalbėti įvairiomis temomis – nuo literatūros iki politikos, – tiesiai, drąsiai, nevengiant kritikos, bet labai taikliai ir prasmingai. Atvažiuodamas į Kupiškį Valdas atsiveždavo bohemiško gyvenimo dvelksmą, įdomu buvo jo klausytis, kartu padainuoti lietuviškų liaudies dainų. Tai buvo garbingas, teisingas žmogus, visad tesėdavo duotą žodį, visapusiškai apsiskaitęs, labai geras literatūros kritikas, eseistas.
Į pokalbį įsijungė ir panevėžietė Palmira Lukoševičienė, apie 1958–1960 m. dirbusi Noriūnuose prancūzų kalbos mokytoja, kai mokyklos direktore buvo Janina Kukulienė. Tuomet jaunajai mokytojai yra tekę mažąjį Valduką ir pasupti, prižiūrėti, kai mama darbo reikalais išvažiuodavusi į Kupiškį. Buvęs labai mielas ir ramus berniukas.
Kompozitorius ir atlikėjas Sigitas Stankūnas, dainas kuriantis įvairių autorių tekstais, prisiminė, kad su V. Kukulu supažindino E. Pažemeckaitė, kviesdavo jį į muzikos ir literatūros vakarus. Po vieno tokio susitikimo poetė Dalia Teišerskytė parašė V. Kukului skirtą eilėraštį „Miegančiam poetui", o netrukus gimė ir daina, kurią S. Stankūnas ir padainavo. Klausėmės ir daina virtusios V. Kukulo „Nuopuolio baladės". Labai simboliška, kad į dainuojančius ir klausančius iš nuotraukos žvelgė dar viena aktyvi, deja, jau tik buvusi, Panevėžio literatūrinio gyvenimo dalyvė, gera V. Kukulo bičiulė poetė Elena Mezginaitė.
L. Matiukaitė padėkojo Panevėžio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešajai bibliotekai už pagalbą įgyvendinant projekto veiklas – portale „Panevėžio kraštas virtualiai"  jau veikia paroda „Diagnozė – poetas. Valdemaras Kukulas", kurią rengiant talkino Krašto kultūros paveldo sklaidos skyriaus darbuotojos. Pakvietė dalyvauti Valdemaro Kukulo ir jo bičiulių kūrybos skaitymuose, vyksiančiuose balandžio 23 d. 17 val. kavinėje „Upės kepyklėlė". O gegužės pradžioje projekto komandos ir jaunimo teatro studijos narių laukia kelionė į respublikinio jaunųjų filologų konkurso baigiamąjį renginį, kurio metu šio konkurso poezijos sekcijos pirmos vietos laimėtojui bus įteiktas Valdemaro Kukulo vardo prizas.

Renginio foto L. Matiukaitės

Lina Matiukaitė
Kraštotyros ir edukacijos skyriaus vedėja